Slovenské elektrárne spustili nový systém varovania a vyrozumenia AE Bohunice V2
Nový systém VARVYR predstavuje dôležitú zmenu technických podmienok v zabezpečovaní ochrany obyvateľstva v regióne. Je technicky pripravený tak, aby mohol byť plne integrovaný do celorepublikového systému varovania obyvateľstva. V prípade potreby môžu byť jednotlivé sirény aktivované a využité aj lokálne v obciach.
Systém je prepojený na monitorovací systém, ktorý vyhodnocuje aktuálny stav dôležitých technologických parametrov elektrárne, ako aj stav radiačnej situácie v okolí elektrárne. V prípade potenciálneho nebezpečenstva systém vydá upozornenie a po definovanom časovom intervale bude môcť vykonať automatickú aktiváciu prostriedkov varovania a vyrozumenia obyvateľstva ohrozených častí územia v okolí elektrárne.
Moderná technológia sirén umožňuje ich plnú programovateľnosť i diaľkovú diagnostiku, prehrávanie textových záznamov z digitálnej pamäte, ale aj lokálne slovné hlásenia cez mikrofón.
Elektronické sirény môžu byť elektricky zálohované pri výpadku primárneho zdroja elektrickej energie. Počet a výkon sirén pre jednotlivé obce je určený legislatívou a zabezpečuje úplné pokrytie obcí varovným signálom.
Systém VARVYR, prevádzkovaný spoločnosťou Slovenské elektrárne a bude využívaný na varovanie obyvateľstva nielen v prípadoch mimoriadnych udalostí na jadrovom zariadení, ale aj pri všeobecnom ohrození, vrátane povodní.
Projekt výstavby modernizovaného systému varovania a vyrozumenia obyvateľstva je schválený Ministerstvom vnútra SR a bol realizovaný spoločnosťou Telegrafia, a.s.
Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64.5%, vodné elektrárne 24.7% a 10.8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.
Spoločnosť Telegrafia a. s. je výrobcom a dodávateľom špičkových produktov a riešení v oblasti varovania a vyrozumenia s vlastnými vývojovými kapacitami. Nosným prvkom produkcie sú elektronické sirény PAVIAN, evakuačné rozhlasy AMADEO, kompaktné integrované varovné zariadenie SCREAMER, bezdrôtový rozhlas TIBOR a softvér VEKTRA. Uplatnenie našli po celom svete od Francúzskej Polynézie cez ázijské a európske krajiny až po Južnú Ameriku. Sídlo spoločnosti, kde je koncentrovaná väčšina zo sedemdesiatich zamestnancov, sa nachádza v Košiciach. Okrem varovných a vyrozumievacích systémov prevádzkuje aj vlastné vzdelávacie IT centrum, špecializované na produkty firmy Microsoft® a taktiež ponúka riešenia z oblasti podnikových informačných systémov.
Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel