Česko: ČEZ nainštaloval viac než 30 tisíc inteligentných meračov
Foto: SITA/AP Photo/Pat Sullivan
Inteligentné elektromery umožňujú diaľkovo odpočítateľné meranie spotreby elektrickej energie. Do siete predávajú informácie o spotrebe energie a zdroj podľa toho môže regulovať dodávky. Systém má šetriť spotrebu energie a zvýšiť spoľahlivosť energetickej siete. Podľa odborníkov sa však takéto opatrenie môže prejaviť zdražením koncovej ceny elektriny.
Zavádzanie inteligentných elektromerov ČEZ je testovacím projektom, ktorý má zistiť chovanie týchto zariadení v reálnych podmienkach distribučnej siete. „Skúsenosti s novou technológiou potrebujeme vyhodnotiť pre to, aby sme boli pripravení na prípadné nasadenie v ďalších oblastiach,“ uviedol František Müller z ČEZ Měření.
Zákazníkom s inteligentnými elektromermi ČEZ ponúkol špeciálnu dvojtarifu – vysokú a cenovo zvýhodnenú nízku tarifu. Ak odberateľ presunie niektoré energeticky náročné aktivity ako je napríklad žehlenie, pranie, umývanie riadov v umývačke, do doby platnosti nízkej tarify, môže tak svoj účet za elektrinu znížiť. V prípade, že zmena klientovi neprinesie očakávanú úsporu, zaplatí za spotrebu podľa svojej súčasnej tarify.
„Okrem iného nás zaujíma, či sú odberatelia pod finančným tlakom ochotní zmeniť svoje chovanie a využívať niektoré energeticky náročnejšie spotrebiče mimo špičku,“ vysvetlil Ondřej Mamula, vedúci projektu inteligentných elektromerov spoločnosti ČEZ. Zákazníci môžu vývoj svojej spotreby sledovať tiež na internetových stránkach.
Európska únia požaduje, aby v roku 2020 disponovalo 80 % odberateľov – domácností inteligentnými meračmi elektriny. Momentálne pracuje na technicko-ekonomickom posúdení všetkých nákladov a prínosov pre trh a zákazníkov, podľa ktorého bude rozhodnuté o spôsobe zavedenia elektromerov v jednotlivých krajinách. Projekt ČEZ je súčasť tejto štúdie. Elektromery už testujú tiež Nemecko, Španielsko, Taliansko, Švédsko, Francúzsko, Veľká Británia, Austrália, či USA.
ČTK, energia