ZSE podporuje podnikateľské nápady šetriace prírodu a energiu
Eco phones, SolarInoa, Analyzátor spotreby energie. Pod týmito názvami sa skrývajú úspešné nápady šetriace prírodu a energiu, ktoré sa zrodili v hlavách stredoškolákov v uplynulých rokoch. Teraz sa snažia presadiť v reálnom podnikateľskom prostredí, kde hľadajú možnosti, ako nájsť cestu k prvým spotrebiteľom- zákazníkom.
ZSE vníma nielen ekologický, ale aj spoločenský prínos projektu Najlepší nápad: „Organizátori ponúkajú študentom, aby sa naučili presne to, čo svet dnes potrebuje najviac – zreálniť pomer výkonu a ceny v biznise. Ak majú chuť rozvíjať svoje tvorivé a inovatívne myslenie spolu s podnikateľským a ekologickým aspektom, dostanú k dispozícii 200 € na konkrétny projekt. Výsledky aj ohlasy na projekt sú skvelé a verím, že je to prínos aj pre ich rozhodovanie pri výbere povolania. Záujem o technické odbory dlhodobo klesá a tak len uvítame, keď si niektorý z laureátov súťaže na nás neskôr spomenie,“ doplnil Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky.
V rámci tretieho ročníka zástupcovia organizácie BestGuest s podporou ZSE vytvorili virtuálny inkubátor, ktorý pomáha doťahovať podnikateľské nápady do konca. Jeho hlavné atribúty popisuje Juraj Kováč, projektový manažér Najlepšieho nápadu a zakladateľ BestGuest: „Zistili sme, že pre mladých ľudí začínajúcich úplne od nuly má najväčšiu pridanú hodnotu rada a usmernenie od skúsenejšieho podnikateľa. Preto v rámci Najlepšieho nápadu spájame autorov nápadov s mentormi z radov úspešných podnikateľov a zameriavame sa na úspešné otestovanie prototypu.“
V novembri a decembri 2011 sa na 6 stredných školách konal Motivačný seminár, ktorý odštartoval tretí ročník projektu. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 800 žiakov. V rámci podujatia sa mali mladí ľudia možnosť inšpirovať príbehmi úspešných podnikateľov a rozvíjať svoje zručnosti v rámci kariérnych workshopov. Peter Krištofovič, zakladateľ Salve Group priblížil svoj recept na úspech v podobne akcie, tvrdej práce a učenia sa od lepších. Alexander Cimbalák, zakladateľ ACE enterprise ukázal ako byť iný, ako zaujať a šokovať. Svoje príbehy, ako rozbehnúť vlastný biznis z nuly, prezentovali aj Michal Matys z Translaty, Marián Ferko z Caulronu či Michal Pokľuda zo Showtackle. Vybraní žiaci sa následne zúčastnili kariérnych workshopov Ako začať s holou riťou a Práca plná energie.
Na Strednej odbornej škole elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave zhodnotil jeden z účastníkov podujatie nasledovne: „Možno prvýkrát som celý deň dával pozor na to, čo sa hovorí, odkedy chodím na strednú. Príbeh, ako začať podnikať s laserovým osvetlením bol pre mňa veľmi inšpirujúci.“ V pozitívnom hodnotení pokračuje aj pán Ing. Milan Ferenčík, riaditeľ školy: „Sme veľmi radi, že sme boli zapojení do tohto projektu. Možnosť prepojenia teórie s praxou vždy radi uvítame.“
Motivačný seminár inšpiruje žiakov k tvorbe podnikateľských nápadov, ktoré budú šetriť prírodu a energiu. Počas posledných dvoch rokov sa v rámci projektu Najlepší nápad – Obnoviteľné zdroje energií podporilo viac ako 20 zaujímavých nápadov. Do projektu sa môžu do 1.marca 2012 zapojiť študenti slovenských stredných škôl.
Bližšie informácie o projekte Najlepší nápad je možné nájsť na www.najlepsinapad.sk a na www.facebook.com/nnoze.
Zdroj: ZSE, a.s.