Japonsko chce stálu pobočku MAAE
V Japonsku včera začala týždenná pracovná návšteva desaťčlenného tímu expertov z MAAE. Na žiadosť japonskej vlády budú kontrolovať postup pri záťažových testoch či bezpečnostných hodnoteniach reaktorov. Delegácia sa po dvoch dňoch rokovaní v Tokiu presunie do jadrovej elektrárne Ohi v západnej prefektúre Fukui, kde japonskí odborníci vykonávali simulačné testy.
Podľa japonského diplomatického zdroja prefektúra Fukušima trvá na stálej prítomnosti personálu z MAAE v oblasti, preto japonské úrady organizáciu kontaktovali. Minister zahraničia Koičiro Gemba povedal, že sa v tejto veci obrátil priamo na generálneho riaditeľa MAAE Yukiya Amano.
„Je to veľmi závažná žiadosť, ktorú sme dostali a ktorá bude vyžadovať pozorné preskúmanie z našej strany,“ vyhlásil šéf tímu James Lyons, ktorý v MAAE vedie odbor bezpečnosti jadrových zariadení.
Organizácia má pobočky po celom svete, a to aj v Tokiu. Nedisponuje však stálou základňou pre dohľad nad komerčne využívanými reaktory. Tím prišiel do Japonska na žiadosť jeho vlády, aby preskúmal výsledky záťažových testov.
Vláda zaviedla kontrolné testy po katastrofe, ktorú vlani vo Fukušime spôsobilo zemetrasenie a ním vyvolaná prívalová vlna tsunami. Poškodil sa predovšetkým chladiaci systém reaktora a v dôsledku toho unikla do okolia elektrárne radiácia.
Z 54 jadrových reaktorov je v súčasnosti na súostroví spustených iba päť. Aj tieto zostávajúce budú do mája postupne zastavené v dôsledku pravidelnej údržby. Zároveň nie je jasné, kedy budú znovu spustia už zastavené reaktory. Ich opätovné uvedenie do prevádzky závisí ale úplne od rozhodnutie japonskej vlády, zdôraznil Lyons. Regionálne vlády sa však stavajú proti tomu. Centrálna vláda však bude musieť riešiť energetickú politiku, predovšetkým závislosť Japonska od jadrového zdroja, upozornila agentúra Reuters.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka:SITA/AP Photo