ČEPS: Zaťaženie sústavy kvôli Nemecku možno obmedzia transformátory
ČEPS bol vlani nútený v niektorých situáciách zvládnuť prenos až 3.500 MW elektrického výkonu, pritom obvyklá hodnota sa pohybuje okolo 1.000 MW.
Najväčšiemu náporu čelila prenosová sieť od 25. novembra do 16. decembra 2011. Ku kritickým stavom okrem nárazového výkonu veterných parkov na severe Nemecka prispel vlani tiež výrazný nárast inštalovaného výkonu nemeckých fotovoltaických elektrární.
V tomto roku by mal inštalovaný výkon nemeckých veterných a solárnych elektrární dosiahnuť zhruba 55.000 MW. V roku 2010 to bolo zhruba 42.000 MW.
Problémy s prenosom energie tiež spôsobilo odstavenie ôsmich jadrových elektrární na severe a juhu Nemecka. Prenosovú sústavu zaťažilo rovnako intenzívne cezhraničné obchodovanie s elektrinou. Ďalším faktorom bol nedostatok vody vo vodných elektrárňach na Balkáne, čím sa zvýšil dovoz elektriny cez Česko do tejto oblasti.
Inštalácia transformátorov krajným riešením
Podľa Tošovského je inštalácia transformátorov na hraniciach s Nemeckom pre obmedzenie prenosu elektriny až krajným riešením. ČEPS s nemeckými kolegami sa snaží zmluvne dohodnúť na dodržiavaní podmienok bezpečnej prevádzky sústav. Zároveň v nasledujúcich rokoch plánuje ČEPS do modernizácie sústavy investovať miliardy českých korún. „Chceme ten problém vyriešiť kombináciou niekoľkých opatrení,” dodal Tošovský.
Prípadná inštalácia transformátorov by sa podľa Tošovského neprejavila v cenách elektriny dramaticky. Poplatok za prenos tvorí okolo štyroch percent konečnej ceny. „Dohliadal by na to Energetický regulačný úrad,” dodal.
Podobné zariadenia na reguláciu cezhraničných tokov elektriny už prevádzkuje Rakúsko a ich zavedenie tiež zvažuje Poľsko. Podľa Tošovského ale situáciu nevyrieši inštalácia transformátorov vo všetkých okolitých krajinách. Toky elektriny by potom boli obmedzované príliš.
ČEPS sa v spolupráci s prevádzkovateľmi susedných prenosových sústav snaží dopredu identifikovať kritické situácie, kedy sústava býva nadmerne zaťažená. „Do budúcnosti ale napriek tomu hrozí opakovanie takýchto situácie a preto je potrebné urýchlené posilňovanie prenosových sústav v regióne,” povedal Tošovský. Náhle zaťaženia sústavy v poslednej dobe trvajú dlhšie a preto je väčšie riziko blackoutu. V roku 2012 ČEPS investuje do modernizácie sústavy okolo 3,5 miliardy českých korún.
ČTK, energia