Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iran-zakladna-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Zariadenie na obohacovanie uránu v iránskom Natanze. Foto: SITA/AP Photo/Hasan Sarbakhshian
9. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Irán spustil ďalšie centrifúgy na obohacovanie uránu

Podľa amerického ministra obrany Leona Panetta pripravil Teherán základ pre budúcu výrobu jadrových zbraní, s ktorou zatiaľ ešte nezačal. Zároveň vyjadril obavu z jednorázového útoku Izraela proti iránskym jadrovým zariadeniam, čo by mohlo vyprovokovať iránsky protiútok na americké sily v regióne.

Agentúra AP uvádza, že Panetta znovu potvrdil dlhodobý postoj administratívy prezidenta Baracka Obamu, podľa ktorej Irán ešte jadrový arzenál nebuduje, iba pripravuje priemyselné a vedecké kapacity pre výrobu v budúcnosti, ak sa pre ňu vysokí predstavitelia rozhodnú.

Na možnú inštaláciu centrifúg v komplexe Fard už vlani v septembri upozorňovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) s tým, že majú obohacovať urán na úroveň potrebnú na výrobu jadrových bômb. Iránske úrady doteraz inštaláciu centrifúg pri meste Kom popierali. K zastaveniu ich inštalácie opakovane iránsku vládu vyzýval Západ, OSN i Rusko.

Spustenie centrifúg potvrdil šéf iránskej organizácie pre atómovú energiu Ferejdún Abbásí Daváni. Iránskym novinárom povedal, že „v najbližšej dobe“ uvedú objekt Fard do prevádzky. „Budeme môcť vyrábať urán obohatený na 20 %,“ dodal.

Hlavným iránskym centrom pre obohacovanie uránu bol doteraz stredoiránsky Natanz, ktorý bol čiastočne tiež vybudovaný v podzemí a spustili ho v apríli 2006. Odborníci odhadovali, že Irán tam má k dispozícii približne 8.600 centrifúg na obohacovanie uránu prvej generácie. Tieto zariadenia však boli vyrobené na základe pakistanských modelov, ktoré sú vraj veľmi poruchové. Irán ich momentálne potrebuje nahradiť novými. Podľa niektorých správ chce Irán tento rok inštalovať približne tisíc nových centrifúg.

Obohacovanie uránu je už niekoľko rokov jadrom sporu medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom. To sa obáva, že Teherán sa usiluje o získanie jadrovej zbrane, hoci iránska vláda to kategoricky stále popiera. Teherán tvrdí, že urán potrebuje pre svoju jadrovú energetiku, zdravotníctvo a výskum.

Obohatený urán je potrebný ako k výrobe paliva pre jadrové elektrárne, tak k výrobe nukleárnych zbraní. Pre prevádzku jadrových elektrární, teda pre výrobu palivových tyčí, stačí asi trojpercentný koncentrácia izotopu U 235, pre atómovú bombu je potrebné podstatne vyšší – medzi 90 až 93 percentami. Obohatenie postup je ale v oboch prípadoch v podstate rovnaký.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.