K finálnej správe o záťažových testoch
Finálna správa potvrdila to, čo naznačili predbežné správy: Jadrové zdroje na Slovensku, ktoré sú v prevádzke alebo vo fáze výstavby, spĺňajú bezpečnostné požiadavky, ktoré sa na ne dnes kladú. Správa však tiež jedným dychom dodáva, že priestor pre zvýšenie bezpečnosti i tak existuje a preto navrhuje viacero konkrétnych opatrení, ktoré by sa mali v blízkej budúcnosti v elektrárňach realizovať.
Medzi časom sa už stihli ozvať protijadroví aktivisti z Greenpeace-u, ktorí zo svojho úprimného presvedčenia o apriórne nikdy nie bezpečnej jadrovej energetike a možno i v rámci akejsi povinnej jazdy vydali ústami Andrey Zlatňanskej vyhlásenie „o manipulácii verejnej mienky“. Podľa nej dokument hodnotí stav iba naoko a jeho hlavným cieľom je navodiť ilúziu o tom, že „na Slovensku je v jadrových elektrárňach všetko v 100-% poriadku“.
Treba však povedať, že finálna správa o záťažových testoch nikde neuvádza, že úroveň bezpečnosti dosahuje ideál. Na základe regionálnych charakteristík, meteorologických a technických modelov a historických dát vymenúva, čo elektrárni reálne hrozí a čo by sa v nej dialo, ak by prišlo k živelnej alebo inej katastrofe. Na základe toho vypočítava čas, ktorý dajú bezpečnostné systémy expertom na to, aby elektráreň stabilizovali. V nadväznosti na zistenia odporúča, čo treba v budúcnosti vykonať, aby sa spomenutý čas predĺžil a tiež aby sa elektráreň stala odolnejšia vo svetle „lekcií z Fukušimy“.
Čím teda finálna správa o záťažových testoch je? Určite nie je propagandou, ktorej cieľom je masírovať verejnú mienku a raziť dogmu o 100 %-ne ideálnom stave. Na druhej strane ale môže byť upokojením a potvrdením, že bezpečnosť patrí medzi priority prevádzkovateľov jadrových zdrojov.
Do tretice, rozhodne je verejne dostupným analytickým materiálom, ktorý plní tri funkcie: preveruje dodržiavanie existujúcich noriem bezpečnosti, pripomína, že prevádzkovatelia jadrových zdrojov sa musia vzájomne učiť zo svojich skúseností, a súčasne v jednotlivých kapitolách identifikuje opatrenia, ktorých vykonaním sa bezpečnosť jadrových zariadení ďalej posilní. Komplexne (a kriticky) pochopiť finálnu správu si však vyžaduje čítať i ďalej, než len po koniec „executive summary“, resp. prečítať si viac ako len tlačové vyhlásenie jadrového dozoru.