Česko odovzdalo EK správu o jadrových elektrárňach, sú bezpečné
Na testoch elektrární sa po dobu zhruba šiestich mesiacov okrem zástupcov ČEZ podieľali tiež špecialisti z Ústavu jadrového výskumu v Řeži, pracovníci SÚJB a ďalší odborníci.
Na čo sa testy odolnosti zamerali
Testy napríklad posudzovali ako sa elektrárne vyrovnajú s mrazmi – 46 stupňov Celsia trvajúcimi celý mesiac alebo naopak s dlhodobými horúčavami, pri ktorých ortuť teplomeru dosahuje + 46 stupňov Celsia. Odborníci taktiež zisťovali ako sa zariadenia vyrovnajú so zemetrasením a desaťtisícročnou povodňou, či s extrémnymi dažďami.
„Projekty oboch elektrární sú veľmi robustné a s rezervou odolajú aj týmto extrémnym prírodným vplyvom,” vyhlásil Vladimír Hlavinka, člen predstavenstva ČEZ a riaditeľ divízie výroba. „Výsledok záťažových testov zodpovedá aj našej filozofii aktívneho prístupu k bezpečnosti jadrových elektrární. Kedy kontinuálne preverujeme a vylepšujeme ich projekty,” dodal.
V bezpečnostných analýzach, ktoré boli podkladom pre vypracovanie záverečných správ, odborníci zámerne nechávali zlyhávať bezpečnostné systémy vrátane ich ďalšieho istenia a hodnotili ako jadrové bloky vážne situácie zvládnu. „Všetko samozrejme prebiehalo na základe bezpečnostných štúdií a inžinierskych výpočtov. O reálne testovanie skutočne nešlo. Z výsledkov nám vyplynuli príležitosti k ďalšiemu zvýšeniu odolnosti aj voči extrémne málo pravdepodobným scenárom a nepredvídaným podmienkam,” vysvetlil Hlavinka.
Zvýšenie bezpečnosti v Dukovanoch a Temelíne
Posilnenie bezpečnostných opatrení v Temelíne bude predstavovať napr. zavedenie ďalšieho záložného zdroja elektrického napájania. Mobilné dieselgenerátory tak budú jedenástou možnosťou zabezpečenia elektrického napájania. Posilní sa aj systém na likvidáciu vodíka v ochrannej obálke reaktorov.
Systém na likvidáciu vodíka, ktorý môže byť za určitých okolností výbušný, posilní aj Dukovany. „V elektrárni Dukovany dokončíme rozpracované projekty k ďalšiemu zvýšeniu odolnosti proti zemetraseniu a dôležité je i dopracovanie postupov pre nadprojektované havárie a ich precvičenie,” popísal riaditeľ elektrárne Dukovany Tomáš Žák.
Ďalší postup na úrovni EÚ
Národnú správu o jadrových elektrárňach Českej republiky budú medzinárodní experti v rámci Európskej komisie niekoľko mesiacov posudzovať. Výsledky záťažových testov všetkých európskych jadrových elektrární by mala komisia oznámiť v polovici tohto roka.
Záťažové testy majú priniesť istotu, že európske jadrové zariadenia sú pripravené na nečakané udalosti ako bola tá, ktorá v marci 2011 postihla v dôsledku zemetrasenia a následnej vlne tsunami japonskú jadrovú elektráreň Fukušima. EÚ sa potom po neľahkých rokovaniach dohodla, že preskúma všetkých 143 reaktorov v EÚ a zameria sa na niekoľko oblastí možných rizík.
ČTK, energia