ČEPS: Sieť zvládne ďalších 65 MW solárnej a veternej energie
„Predložené žiadosti a dopyt investorov určite prevyšujú uvoľnenú kapacitu. Približne 65 NW je výkon dvoch najväčších solárnych elektrární v ČR. Nejde teda o žiadny zásadný prelom,“ povedal Petr Novotný z advokátskej kancelárie. Otázkou je podľa neho navyše to, podľa akého kľúča bude 65 voľných MW rozdelených medzi jednotlivé distribučné spoločnosti a konkrétne žiadosti o pripojenie.
ČEPS stanovil limit pre pripojenie tak, aby elektrická sieť bezpečne fungovala. Zohľadnil, že niektoré obnoviteľné zdroje energie možno riadiť na diaľku alebo vypínať v prípade prebytku prúdu v sieti. Bral tiež do úvahy opakujúce sa pretekanie elektriny z nemeckej do českej elektrizačnej sústavy.
„Z aktualizovaného zvýšeného limitu pripadá na území spravovaného ČEZ Distribúciou viac ako polovica. Otvára sa teda kapacita pre pripojenie nových zariadení s ťažko predikovateľnou kolísavou produkciou – fotovoltaických a veterných elektrární – k distribučnej sústave spoločnosti,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
Upozornil, že aj naďalej musia byť nové žiadosti o pripojenie výrobní k distribučnej sústave spoločnosti posudzované individuálne a musia byť naplnené aj ďalšie hľadiská. Ide o spätné vplyvy na distribučnú sústavu a jej ďalších zákazníkov, ako aj hľadisko tzv. uzlových oblastí, teda prietokov výkonu z distribučnej sústavy do prenosovej sústavy.
Nevyužitú kapacitu siete podľa ČEPS čiastočne blokujú zmluvy o budúcom pripojení plánovaných solárnych a veterných elektrární. „V súvislosti s pripravovanou zmenou zákona o podporovaných zdrojoch energie, kde by malo dôjsť k zrušeniu časti doteraz držaných rezervovaných výkonov pre fotovoltaické elektrárne, je pravdepodobné, že možnosť pripojenia ďalších fotovoltaických a veterných elektrární sa rozšíri,“ uviedol ČEPS. Zákon je momentálne v Senáte.
ČEPS a distribučné spoločnosti v polovici septembra oznámili, že opätovne začnú posudzovať žiadosti o pripojenie nových solárnych a veterných elektrární do siete. Žiadosti teraz hodnotia individuálne, niektoré už schválili. Distribučné spoločnosti zastavili vydávanie zmlúv o pripájanie nových solárnych a veterných elektrární do siete minulý rok. Problémom bola nevôľa investorov. Reagovali tak na prudké priberanie solárnych elektrární, ktoré sa pre výhodné dotačné podmienky stali dobrou investíciou. Argumentovali vtedy tým, že by tieto zdroje mohli ohroziť bezpečnú prevádzku prenosovej sústavy.
Výkupné ceny elektriny zo slnečných elektrární z minulých rokov sa budú podľa Energetického regulačného úradu premietať do cien elektriny ešte niekoľko rokov. Inštalovaný výkon solárnych zdrojov v Česku sa len vlani zvýšil viac ako štvornásobne na približne 1.950 MW. Vláda sa snaží zdraženie obmedziť dotáciami, ktoré budú tento a aj v budúcom roku predstavovať 11,7 miliardy českých korún.
Domácnostiam elektrina v roku 2012 napriek tomu zdražie v priemere o 3,4 %, malým podnikom o 4,3 % a veľkoodberateľom o 6 až 6,6 %.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo