Energetické zariadenia Južnej Kórey sú v pohotovosti
Z praktického hľadiska to znamená, že zamestnanci týchto zariadení budú v stave pohotovosti a mali by byť pripravení poradiť si s akýmkoľvek poškodením prevádzok.
Štátna a ani súkromné ropné a plynárenské firmy však v reakcii na situáciu nerozhodli zvýšiť dovoz či uvoľniť zásoby, oznámili vládni a obchodní predstavitelia. Väčšina rafinérií aj v stave pohotovosti pokračuje v bežnej prevádzke.
KĽDR je pre Južnú Kóreu dlhodobo bezpečnostnou hrozbou
V roku 2010 severokórejská armáda ostreľovala malý juhokórejský ostrov. V tom istom roku je obvinili z torpédovania juhokórejskej korvety, akcia si vyžiadala smrť 46 juhokórejských námorníkov. Krátko pred včerajším (19.12.) oznámením Kimovej smrti testoval Pchjongjang raketu krátkeho doletu.
Podniky sú v pohotovosti
„Od Kim Čong-ilovej smrti organizujeme denne vnútropodnikové schôdzky, aby sme posúdili prípadné riziká a prijali preventívne opatrenia,“ vyhlásil hovorca juhokórejskej štátnej plynárenskej spoločnosti Korea Gas (KOGAS). „Stupňujeme bezpečnostné opatrenia týkajúce sa našich plynárenských zariadení a máme na mieste pohotovostný tím,“ dodal.
V stave najvyššej pohotovosti je všetkých deväť zásobární ropy KNOC na pevnine aj v pobrežných vodách. Pohotovostný systém aktivoval podľa svojho vyhlásenia tiež elektrárenský monopol Korea Electric Power Corp (KEPCO), aby zaistil bezpečnosť dodávok elektriny.
Kórea je piatym najväčším dovozcom ropy a druhým najväčším dovozcom skvapalneného zemného plynu po Japonsku. V súčasnosti zásoby ropy a ropných produktov v krajine dosahujú 120 miliónov barelov, čo predstavuje 82 % kapacity a vystačilo by pri bežnej spotrebe na 90 dní, uviedol hovorca štátnej firmy Korea National Oil Corp (KNOC).
V zásobe má aj 3,42 milióna ton skvapalneného zemného plynu, čo predstavuje 92 % kapacity, ktorá by pokryla dopyt až do konca februára, oznámilo kórejské ministerstvo energetiky.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo