![Okno](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/5385.jpg)
Výmena okien: zamerajte sa aj na tepelno-izolačné vlastnosti
Izolačné dvojsklo patentovali v roku 1865 v USA. V skutočnosti išlo o dve sklenené tabule spojené dreveným dištančným rámčekom. Tento vynález sa dočkal širšieho využitia až o šesťdesiat rokov neskôr s rámčekmi na báze olova. Výroba moderných izolačných dvojskiel s pretmelenými dištančnými rámčekmi vyplnenými materiálom pohlcujúcim vlhkosť bola zahájená v 60. rokoch minulého storočia. Vývoj napredoval k izolačným sklám s „teplým okrajom“, pokovovanými odrazovými vrstvami a k dispozícii sú už na trhu aj sklá so samočistiacim povrchom.
Zasklenie okien môže izolovať lepšie ako steny domu
Už dávno neplatí, že zasklenie okien je slabým článkom v tepelno-izolačnej ochrane domu. Súčiniteľ prestupu tepla dnešných izolačných dvojskiel bežne dosahuje hodnoty Ug = 1,1 W/m2K. V prípade izolačných trojskiel alebo dvojskiel s tepelným zrkadlom môže tento ukazovateľ klesnúť na Ug = 0,6 W/m2K. Najkvalitnejšie okenné sklenené výplne dokonca dosahujú hodnoty okolo Ug = 0,3 W/m2K, čo zodpovedá napr. 45 cm hrubej stene z plných tehál zateplenej 10 cm vrstvou polystyrénu.
O tepelnoizolačných vlastnostiach okien ale nerozhoduje len ich zasklenie. Súčiniteľ prestupu tepla (viac o súčiniteli prestupu tepla na tejto linke) bežným 70 mm päť-komorovým plastovým okenným profilom je Uf = 1,3 W/m2K. O nič lepšie na tom väčšinou nie sú ani okná vyrábané z iných materiálov, napr. drevené, hliníkové alebo kombinované. Súčiniteľ prestupu tepla celého okna potom obvykle neklesne pod Uw = 1,2 W/m2K. Iba v prípade použitia špeciálnych zateplených profilov a kvalitného zasklenia sa môže priblížiť k hodnotám Uw = 0,7 W/m2K.
Súčiniteľ prestupu tepla nových okien |
---|
Hodnota súčiniteľa prestupu tepla pre nové okná by nemala prekročiť Uw = 1,2 W/m2.K, v prípade nízkoenergetických domov Uw = 1,0 W/m2.K a pri pasívnych domoch je hranicou Uw = 0,8 W/m2.K. |
Pri výbere sklenených výplní okien sa oplatí myslieť na úspory dosiahnuté znížením únikov tepla v zimnom období, ale zamerajte sa aj na to, ako znížiť prehrievanie interiéru v letnom období (viac o letnom prehrievaní domu). Ušetríte tak za prevádzku klimatizácie. Optimálnym riešením sú tzv. nízkoemisívne sklá kombinujúce protislnečnú ochranu a svetelnú priestupnosť s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami.
Izolačné sklá ako protihluková ochrana
Kým tepelno-izolačným parametrom okien sa v posledných rokoch venuje zvýšená pozornosť, na ich akustické vlastnosti sa často zabúda. Na cestách pribúdajú autá a nedostatok prostriedkov neumožňuje výstavbu obchvatov miest a obcí. Tzv. hlukový smog pritom spôsobuje poruchy spánku, chronickú únavu a preukázateľne sa podieľa aj na vzniku civilizačných chorôb.
O schopnosti okien brániť prenikaniu hluku do miestností vypovedá ich hodnota indexu zvukovej nepriezvučnosti Rw uvádzanej v decibeloch (dB). Zníženie hladiny hluku o 3 dB človek vníma už ako zníženie na polovicu pôvodnej hodnoty. Zvukovo-izolačné vlastnosti bežných dvojskiel s Rw = 32 dB sú v mnohých prípadoch nedostatočné. Zlepšiť ich možno pomerne lacno, a to použitím tabúľ skla s rôznou hrúbkou a s rozšírenou medzerou medzi sklami. Podstatne nákladnejšie je použitie špeciálne vrstvených akustických skiel s hodnotami Rw = 50 dB.
Avšak prenikaniu hluku nezabráni ani okno s najlepším indexom zvukovej nepriezvučnosti, ak nie je správne osadené a nastavené. Je potrebné si uvedomiť, že aj kvalitne zasklené okno nebude mať deklarované tepelno- a zvukovo-izolačné vlastnosti, pokiaľ nebude pritiahnuté kovaním k narušenému tesneniu a rámu.
Veľmi dobrú protihlukovú ochranu môžu zabezpečiť osvedčené dvojité, spravidla špaletové alebo kastlové okná. Ak sú v dobrom stave, index zvukovej nepriezvučnosti Rw u nich presahuje 40 dB aj pri štandardnom jednoduchom zasklení. Pokiaľ ide o nové okná alebo okná zastarané ale repasované s kvalitným zasklením, ich akustické vlastnosti môžu dosahovať špičkovú úroveň. V niektorých prípadoch sa preto oplatí výmenu dvojitých okien dobre zvážiť.
Bezpečnostné sklo
Ďalšia vec, ktorú pri výbere okien spravidla zanedbávame, je ich odolnosť. Obyvateľstvo je síce schopné pri kúpe okien zvažovať bezpečnostné kovanie s trezorovými závesmi, uzamykateľnými kľučkami s ochranou proti odvŕtaniu a poistkami proti neoprávnenej manipulácii, ale najzraniteľnejšou časťou okna je jeho zasklenie. To stojí stojí často mimo pozornosti. Odolnosť okna zaskleného bežným izolačným sklom je pritom takmer nulová.
Triedy odolnosti okien proti vlámaniu |
---|
WK1 – okno odolné voči fyzickej sile (lomcovanie oknom, vytlačenie výplne ramenom, rozbitie úderom lakťa atď), WK2 – okno odolá použitiu jednoduché nástroje (nôž, skrutkovač, kliešte atď), WK3 – okno odolá nástrojom ako je páčidlo, kladivo a pod. |
Prekonať sa dá samozrejme aj bezpečnostné sklo, ale zďaleka nie tak rýchlo, a aj to len s vynaložením väčšieho úsilia. Niekoľko minút zdržania môže mať pritom pre zlodejov fatálne následky, najmä ak je dom vybavený elektronickým zabezpečovacím zariadením s napojením na pult centrálnej ochrany. Okrem toho pri rozhodovaní o obstaraní bezpečnostných sklenených výplní nemusí ísť vždy len o zaistenie odolnosti okien proti vlámaniu, ale aj o prevenciu proti nebezpečným úrazom vzniknutých pri rozbití okenného skla napríklad pri detskej hre.
Okenné bezpečnostné sklá sa vyrábajú spojením dvoch, príp. viac skiel pomocou úplne priesvitnej polyvinylbutyralovej fólie (PVB), ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou a pružnosťou.
Vlastnosti a samozrejme aj cena okna v konečnom dôsledku závisia predovšetkým od počtu, hrúbky skla a vložených vrstiev fólie. Pri fóliách nachádzajúcich sa medzi vrstvami skla nehrozí, na rozdiel od dodatočne nalepovaných bezpečnostných fólií, poškriabanie a okrem vyššej bezpečnosti prinášajú aj zlepšenie zvukovo-izolačných vlastností skla.
Zdroj: nazeleno.cz
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)