Jadrové palivo pravdepodobne preniklo hlboko do betónu elektrárne Fukušima
Podľa firmy TEPCO, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne, najnovšie prepočty ukázali, že uránové palivové tyče v prvom reaktore sa úplne roztavili, prepálil vnútornú ochrannú vrstvu reaktora a silne rozrušili betónové dno. Pôvodne spoločnosť hovorila o roztavení polovice palivových tyčí.
Podľa najhoršieho scenára palivo pretieklo betónom a zastavilo sa len 37 centimetrov od vonkajšieho oceľového plášťa, ktorý je poslednou bariérou, ktorá rádioaktívny materiál z elektrárne oddeľuje od okolitého sveta.
Prevádzkovateľ elektrárne doteraz tvrdil, že časť paliva prenikla vnútornou ochrannou vrstvou k betónovému dnu. Aké škody ale napáchalo palivo na betóne, spoločnosť neuvádzala vzhľadom na nedostatok údajov.
K roztaveniu palivových tyčí došlo podľa simulácie i v ďalších dvoch poškodených reaktoroch, tam sa ale do betónového dna dostalo len 60 percent paliva a škody boli menšie.
TEPCO sa ale domnieva, že vďaka ochladzovaniu vodou je teraz roztavené palivo stabilizované. Firma sa však ešte detailne chystá preskúmať niekoľko miest v poškodených reaktoroch, v ktorých pretrváva vysoký stupeň rádioaktivity.
Zatiaľ totiž nie je známa presná poloha paliva, ktoré sa dostali do betónu, ani to, nakoľko sa ho darí vo vnútri betónu ochladzovať a či ďalej neprepaľuje betón.
„Celý čas som vyhlasoval, že betón bol narušený a že existuje nebezpečenstvo ďalšieho úniku radiácie,“ komentoval výsledky simulácie fyzik Hiroaki Koide z ústavu výskumných reaktorov pri Kjótskej univerzite. „V skutočnosti nie je možné nahliadnuť dovnútra reaktora a väčšina meracích zariadení bola vyradená z prevádzky. Takže nikto vlastne nevie, aká zlá je situácia v skutočnosti,“ dodal.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka:SITA/AP Photo