Austrália začne vyvážať urán aj do Indie
Premiérka Julia Gillardová na výročnom kongrese svojej strany naliehala na delegátov, aby súhlasili s exportom uránu, ktorý je v záujme austrálskeho hospodárstva.
Austrália má pod svojím povrchom 40 % známych svetových zásob uránu. Nepredáva ho na voľnom trhu a v krajine je zakázaná výstavba jadrových elektrární. Urán však predáva len na energetické účely a jeho odberatelia musia plniť prísne austrálske podmienky. Austrália má dvojstranné medzištátne dohody o dodávkach uránu so Spojenými štátmi, Čínou, vrátane Tajvanu, Japonskom, Kórejskou republikou a niektorými európskymi štátmi.
Predchádzajúca vláda konzervatívcov začala rokovať o predaji uránu Indii, ale v roku 2007, keď sa dostali k moci labouristi, rokovanie zastavili, lebo India odmietla pristúpiť k medzinárodnej dohode o nešírení jadrových zbraní.
Gillardová teraz presviedčala delegátov tvrdením, že Spojené štáty fakticky zrušili medzinárodný zákaz spolupráce s Indiou v jadrovej oblasti v roku 2005, keď s Naí Dillí podpísali dohodu o predaji uránu a spolupráci pri budovaní jadrových elektrární. Dodala, že uplatňovanie zákazu vývozu uránu do Indie nemá logiku, keď ten krajina vyváža do Číny.
Jadrové elektrárne v Indii majú teraz podiel na výrobe elektrickej energie 3 %, ale ten má do roku 2020 vzrásť na 10 % a do roku 2050 na 40 %.
Austrálsky vývoz uránu do Indie by mohol do roku 2030 vzrásť na 2500 ton ročne. S ním sa však nezačne v krátkom čase. Kým vlády oboch krajín dospejú k dohode, môže prejsť aj viac rokov.
Austrálska vláda odhaduje, že export uránu krajiny vzrastie zo súčasných 10.000 ton na 14.000 ton v roku 2014.
Informovali o tom agentúry AP, Reuters a DPA.
Copyright © TASR 2011