IEA: Drahá ropa by mohla poškodiť aj Áziu
Dodal, že svetová ekonomika je teraz krehkejšia než počas finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009, kedy boli ceny ropy na nižšej úrovni.
Drahá ropa podľa Birola ohrozuje predovšetkým Európu, mohla by sa ale stať veľkým problémom aj pre Áziu. „Znamená to výrazné riziko spomalenia hospodárskeho rastu v ázijských krajinách, ktoré nás vytiahli z finančnej krízy v roku 2008,“ povedal Birol. „Ak tentoraz nebudeme mať k dispozícii ich silu, bude oveľa ťažšie vymaniť sa z terajšej finančnej krízy,“ uviedol.
OPEC už dal najavo, že nevidí potrebu zvyšovať dodávky ropy na trh. Kartel by ale vzhľadom na obavy z negatívneho vplyvu drahej ropy na hospodársky rast mohol čeliť rastúcemu tlaku na posilnenie produkcie, informovala agentúra Reuters.
„Dúfam, že kolegovia z krajín ťažiacich ropu taktiež pozorne sledujú trhové indikátory, vrátane klesajúcej úrovne zásob OECD a krehkosti globálnej hospodárskej situácie, a že pri svojom rozhodovaní všetky tieto indikátory zohľadnia,“ povedal Birol. „Domnievam sa, že aj krajiny produkujúce ropu potrebujú zákazníkov so zdravou ekonomikou,“ dodal.
IEA tento mesiac predpovedala, že svetový dopyt po rope bude v tomto i budúcom roku nižší, než sa predpokladalo. Dôvodom sú podľa nej vysoké ceny surovín a spomalenie hospodárskeho rastu. Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco však predpokladá, že možné spomalenie rastu svetovej ekonomiky v dôsledku dlhovej krízy v Európe dopyt po rope nezníži.
„Dopyt porastie vďaka demografickému rastu a hospodárskemu vývoju v Ázii,“ uviedla firma na nedávnej moskovskej konferencii usporiadanej ruskou ropnou spoločnosťou Lukoil.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo