Česko: V nasledujúcom roku zdražie domácnostiam elektrina o 3,4 %
Malým podnikateľom elektrina zdražie o 4,4 %, ceny pre veľkoodberateľov vzrastú o 6 až 6,6 %. ERÚ čaká od januára taktiež rast cien tepla, regulovaná časť ceny za prepravu a distribúciu plynu sa naopak zníži.
Hlavný vplyv na zdraženie elektriny má podľa ERÚ vlaňajší prudký rozvoj fotovoltaických elektrární a rast výroby z bioplynových staníc a zdrojov spaľujúcich biomasu. Pre obmedzenie vplyvu obnoviteľných zdrojov na ceny elektriny vláda pre nasledujúci rok rovnako ako vlani vyčlenila 11,7 mld. českých korún. Ďalších zhruba 24 mld. korún na podporu obnoviteľných zdrojov v cenách elektriny uhradia českí spotrebitelia.
Najväčší rast cien zaznamená podľa regulátora ČEZ
Najviac v nasledujúcom roku podľa ERÚ zdražie ČEZ, ktorý zvýši ceny dodávok elektriny v priemere o 4,9 %. Pražská energetika (PRE) zdražie o 3,6 percenta a E.ON, ktorý pôsobí hlavne v Juhočeskom a Juhomoravskom kraji, zdvihne ceny o 0,6 percenta.
Zákazníci ČEZ so základnou tarifou s priemernou spotrebou si tak nasledujúci rok za elektrinu priplatia zhruba 450 českých korún (17,66 EUR). Klienti E.ON ale oproti tomuto roku ušetria 240 českých korún (9,42 EUR). U PRE zaplatia o 156 českých korún viac (6,12 EUR). Firmy informovali, že presné ceny zverejnia v nasledujúcich dňoch.
Významný vplyv na ceny pre spotrebiteľov má taktiež tohtoročný rast cien na veľkoobchodnom trhu. Zdraženie prišlo po rozhodnutí Nemecka odstaviť v nasledujúcich rokoch všetky svoje jadrové elektrárne. Od októbra 2010 do septembra 2011 vzrástla priemerná cena elektriny na trhu o zhruba desatinu. „V poslednej dobe prichádza k ďalšiemu miernemu poklesu cien elektriny, ktorý sa ale prejaví až v cenách za rok 2013, “ uviedol ERÚ.
Zdražovanie vplyvom OZE zrejme aj v nasledujúcich rokoch
Vitásková upozornila, že obnoviteľné zdroje sa budú premietať do cien elektriny aj v nasledujúcich rokoch. „Vývoj obnoviteľných zdrojov bude naďalej narastať a v nasledujúcich rokoch predpokladám, že ceny budú opäť navýšené,“ uviedla šéfka ERÚ.
Momentálne hrozí podľa Vitáskovej veľký problém s podporou biometánu. V novom zákon o podporovaných zdrojoch energie, ktorý schválili poslanci a má sa ním zaoberať Senát, je stanovená podpora výroby biometánu vo výške 4.000 Kč/MWH, čo by výrazne mohlo zvýšiť ceny plynu a prinieslo by to rovnaké problémy ako pri fotovoltaike. Vitásová uviedla, že chce, aby sa opatrenie zo zákona odstránilo. „Môže to stáť až 17 mld. českých korún ročne, keď sa to rozbehne,“ povedala o podpore biometánu.
Podľa analytika Martka Hatlapatky nebude zdraženie elektriny pre české podniky v nasledujúcom roku zničujúce. Je to však podľa neho nepríjemnosť zvlášť s ohľadom na neistý vývoj ekonomiky v roku 2012. „Je nešťastné, že v dobe, kedy by české firmy i domácnosti potrebovali, čo najnižšie alebo nulové nárasty cien elektriny, zlá energetická politika v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrinu zbytočne predražuje a stojí domácnosti, firmy aj štát obrovské prostriedky,“ uviedol.
Regulovaná časť ceny elektriny pre domácnosti tvorí zhruba polovicu celkovej ceny a pre nasledujúci rok vzrastie podľa ERÚ o 0,5 percenta. Neregulovaná cena silovej elektriny tvorená vývojom na trhu, vrátane obchodnej marže, vzrastie v priemere o 7,3 percenta, uviedol ERÚ.
Ceny plynu sú zatiaľ nejasné
Regulované ceny súvisiace s dodávkou plynu, ktoré tvoria zhruba pätinu celkovej ceny, pre rok 2012 naopak klesajú. Cena za prepravu plynu klesne o 9,7 percenta, cena za distribúciu sa zníži o 2,9 percenta. Neregulovanú časť ceny však plynárenské spoločnosti tento rok výrazne zvyšovali a ďalšie zdražovanie môžu po novom oznamovať aj s krátkym predstihom. Predpovedať vývoj konečných cien plynu pre nasledujúci rok je tak podľa ERÚ veľmi problematické.
ERÚ v nasledujúcom roku predpokladá taktiež rast cien tepla o zhruba 5 percent. Hlavný vplyv na vyššie ceny tepla budú mať podľa úradu drahšie palivá a zvýšená sadzba DPH.
ČTK, energia