Európska premiéra: Elektromobilita bez hraníc dostáva reálny tvar
Prvý cezhraničný európsky projekt elektromobility VIBRATe ešte užšie prepojí Viedeň a Bratislavu. Partneri projektu Západoslovenská energetika, EVN, Wien Energie a Verbund dnes symbolicky odovzdali štrnástim vodičom z Bratislavy, Viedne a Dolného Rakúska kľúče od bezemisnej a energeticky efektívnej dopravy – elektromobilov.
Projekt VIBRATe sa snaží ukázať, že komplexný systém elektromobility môže fungovať. „Som veľmi rád, že spolu s prvými používateľmi elektromobilov z radov verejných inštitúcií posúvame koncept elektromobility z roviny výskumného projektu do každodennej praxe, “ povedal Stefan Seipl, generálny riaditeľ a člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky, a.s.. Energetická účinnosť elektromobilov je troj- až štvornásobne vyššia než u automobilov so spaľovacím motorom, čím elektromobily výrazne prispievajú k vyrovnanej spotrebe energie. Výlučným využitím obnoviteľných zdrojov energie na výrobu elektriny ako voda alebo vietor znížime závislosť na fosílnych palivách a emisie CO2 v sektore dopravy. Partneri projektu si stanovili jasný cieľ; preniesť výhody čistej a energeticky efektívnej elektromobility do bežného života a zvýšiť povedomie verejnosti o tejto oblasti. Výsledkom úsilia by mal byť nárast vodičov, ktorí prejdú na ekologickejšiu formu dopravy.
Projekt si vytypoval vodičov, ktorí budú elektromobily využívať v každodennej doprave vo Viedni a okolí, v Dolnom Rakúsku a v Bratislave. Od 1. januára 2012 začne v spolupráci s partnermi projektu prebiehať testovacia prevádzka. Počas dvojročného obdobia budú účastníci projektu zbierať skúsenosti, ktoré ešte počas trvania projektu poskytnú aj verejnosti.
Na otvorených verejných priestranstvách, alebo na uzavretých parkoviskách prístupných verejnosti sa vybudujú nabíjacie stanice na zrýchlené a bežné dobíjanie. Hlavným cieľom projektu je dokázať, že sa elektromobily dajú pohodlne využívať v každodennej doprave. K tomu samozrejme patrí aj dostupnosť všetkých služieb na oboch stranách hranice, bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa e-mobilný zákazník práve nachádza.
Dnes si prevzali kľúče od elektromobilov prví priekopníci cezhraničnej elektrodopravy medzi Viedňou a Bratislavou. Elektrické vozidlá budú využívané na reprezentačné účely, dopravné služby medzi jednotlivými zložkami organizácií a administratívne účely.
Zoznam vodičov tvoria zástupcovia mimovládnych organizácií, samosprávy i vládnych inštitúcií:
ZOO Schönbrunn, Wien Work Integrative Betriebe und AusbildungsgmbH, Technická Univerzita Viedeň, Wiener Hilfswerk (organizácia sociálnej pomoci), Samaritánsky spolok Viedeň, Spolkové ministerstvo životného prostredia, EVN regional Outlet Bruck a.d.L./obec Prellenkirchen, obec Maria Enzersdorf, ecoplus/IZ Süd, Bratislavský magistrát, Mestská časť Bratislava – Petržalka, Bratislavský samosprávny kraj, Ministerstvo hospodárstva SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR,
Príkladom pre Rakúsko aj Slovensko
Modelový región elektromobility Twin City zahŕňa Bratislavu a Viedeň, ako aj regióny medzi oboma mestami, predovšetkým oblasť Dolného Rakúska. Husto obývaná oblasť medzi Viedňou a Bratislavou s cca. 3 miliónmi obyvateľov predstavuje pre elektromobilitu veľký potenciál a tento projekt je prvým spoločným projektom rakúskych a slovenských energetických spoločností. Projekt okrem rozvojovej agentúry EU (EU Förderagentur) podporuje aj Rakúske ministerstvo hospodárstva (BMWFJ) a všetky príslušné regionálne samosprávy, teda magistráty Bratislavy a Viedne a krajské samosprávy Bratislavského a Dolnorakúskeho kraja.
Silní partneri
Na projekte VIBRATe spolupracujú energetické spoločnosti, ktoré sú hnacími motormi rozvoja elektromobility v Rakúsku, ako EVN, VERBUND a Wien Energie. Zároveň sú tieto spoločnosti členmi platformy Austrian Mobile Power, ktorá združuje záujemcov o elektromobilitu v Rakúsku. Projekt Twin City tak môže ťažiť aj zo synergií a zo skúseností z prebiehajúcich projektov elektromobility, ktoré podporuje platforma Austrian Mobile Power, ako napr. „emporA“ a z iných rakúskych modelových regiónov, ktoré získali podporu z rakúskeho fondu na ochranu klímy a podporu inovatívnych energií (Klima- & Energiefonds).
Západoslovenská energetika, a.s., je vedúcou energetickou spoločnosťou na Slovensku. Energetické centrum Bratislava je nezisková organizácia, ktorá sa venuje problematike energetickej efektivity a obnoviteľných zdrojov energie a podporuje vedenie projektu na slovenskej strane.
Strategickými partnermi sú Rakúske ministerstvo hospodárstva (BMWFJ), magistráty Bratislavy a Viedne, ako aj krajské samosprávy Bratislava a Dolné Rakúsko. Rakúsky technologický inštitút je strategickým partnerom pre vedeckú podporu.
Zdroj: ZSE, a.s.