IEA odhaduje, že cena ropy v blízkej budúcnosti dosiahne 150 USD/barel
Podľa agentúry, ak budú investície do rozvoja ťažby v oboch regiónoch v rokoch 2011 až 2015 až o tretinu nižšie, ako odporúčaných 100 miliárd USD ročne, spotrebitelia môžu v blízkej budúcnosti očakávať, že cena ropy sa zvýši na 150 USD za barel.
Krátkodobý tlak na ceny ropy sa ale zmierni po spomalení rastu globálnej ekonomiky a obnovení ťažby komodity v Líbyi, čím sa zvýšia jej dodávky na svetový trh.
V dlhodobom časovom horizonte však IEA očakáva ďalšie zdražovanie ropy. Aj dopyt po komodite bude v nasledujúcich dvoch dekádach stabilne stúpať.
Agentúra predpovedá, že do roku 2035 dosiahne dopyt po rope 99 miliónov barelov denne. IEA zároveň zvýšila odhad ceny komodity v roku 2035 na 210 USD za barel z 204 USD/barel, ktoré očakávala minulý rok.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 1,3788 USD; 1 barel = 159 litrov)
Copyright © TASR 2011