Britskí veľkovýrobcovia platia za elektrinu o 10 % viac než v Nemecku
Analýzu vypracovala organizácia EEF, ktorá združuje veľkých priemyselných výrobcov akými sú oceliarne, či chemické závody. Podľa nej aktuálny 10 % – ný rozdiel v cenách za elektrinu vo Veľkej Británii a v Nemecku by sa mohol v priebehu dvoch rokov zvýšiť až na 15 %.
EEF považuje súčasnú vládnu legislatívu v súvislosti s klimatickými zmenami za deštruktívnu voči konkurencieschopnosti celého sektora, ktorý sa vyznačuje vysokou energetickou náročnosťou. Organizácia očakáva, že minister financií George Osborne predostrie ešte túto jeseň sériu legislatívnych opatrení na korigovanie tohto stavu. Môže ísť o daňové úľavy alebo rôzne oslobodenia od spotrebiteľských poplatkov.
Ako EEF ďalej poukázala vo svojej správe, energeticky náročný priemysel v Nemecku získava až 98, 5 % – nú úľavu pri poplatkoch za obnoviteľné zdroje energie (OZE). Pre porovnanie, vo Veľkej Británii podobne nastavená legislatíva neexistuje.
Neschopnosť poskytnúť adekvátnu legislatívnu pomoc podľa prezidenta EEF Terryho Scuolera „vysiela negatívny signál pre veľkovýrobcov, ktorý sa v danom momente rozhodujú, či investovať vo Veľkej Británii alebo nie”.
Analýza EEF tiež prognózuje, že podľa súčasných trendov budú energeticky náročné podniky platiť v roku 2020 až o 52 % viac za elektrickú energiu než v súčasnosti. Jedným z dôvodom je aj vládny plán zavedenia cenového dna na predaj emisií. Pri jeho zavedení v roku 2013 by mala výrobcov stáť 250 mil libier ročne. Do roku 2020 by im mali stúpnuť ročné náklady až do výšky 1,2 mld. libier, uzatvára Telegraph.
(c) energia