Britský minister Chris Huhne: Kritici zelenej energie sú ufrfľaní cynici
„Chcem sa zamerať na všetkých cynikov a frfľošov, ktorí neustále rozoberajú nemožnosť realizácie obnoviteľných zdrojov energie. Je to pekelná aliancia klimatických skeptikov a inžinierov-teoretikov, ktorí tak podceňujú britskú vynaliezavosť,“ vyhlásil Huhne na konferencii o OZE v anglickom Manchesteri.
Člen vládneho kabinetu tak pomerne ostro a razantne zaútočil na všetkých kritikov obnoviteľných zdrojov na britských ostrovoch. Tí trvajú na tom, že v čase finančnej krízy a zvyšujúcich sa cenách energií si vláda nemôže dovoliť dotovanie veterných, či solárnych elektrární.
„Kritikov a tých, ktorí odmietajú zelenú ekonomiku si jednoducho nebudeme všímať. Ak si zoberieme, že do konca tejto dekády musíme postaviť energetickú infraštruktúru v hodnote viac než 320 mil. amerických dolárov, tak stojíme pred jedinečnou príležitosťou ako priniesť „zelenšiu“ budúcnosť,“ povedal minister pred účastníkmi konferencie.
Vládny energetický rozkol
Podľa analytikov svojím plamenným prejavom reagoval na nedávne vyjadrenia Georgea Osborna z britskej Kozervatívnej strany. Ten sa domnieva, že zelené vládne iniciatívy len zvyšujú náklady a zvyšujú tak konečné účty za energie ako pre domácnosti tak aj firmy. Ako ďalej vyhlásil, „záchrana planéty“ by sa nemala realizovať za cenu „ochromenia“ celej krajiny.
Chris Huhne však spochybnil názor svojho koaličného partnera. Investície do technológie obnoviteľných zdrojov podľa neho slúžia na vytváranie pracovných miest a povedú k tretej industriálnej revolúcii. Ako dôkaz uviedol, že v roku 2011 predstavovala investícia do OZE vo Veľkej Británii 2,7 mld. dolárov a vďaka nej vzniklo až 9 tisíc pracovných pozícií.
„V čase keď v našom spravodajstve dominujú škrty a zatvárenie prevádzok, práve priemysel novej generácie nám poskytuje nové pracovné miesta a nalieva kapitál do našej krajiny,“ zdôraznil Huhne.
Neistota medzi investormi
Príspevok britského ministra pre energetiku vyvolal nevoľu v radoch konzervatívcov. „Slová Chrisa Huhnea ničomu nepomáhajú a sú hlboko znepokojujúce,“ myslí si Simon Less z pravicového think thanku Policy Exchange. „Hádzať do jedného vreca tých, ktorí chcú dosiahnuť redukciu emisií ekonomicky efektívne spolu s tými, ktorí tvrdošijne odmietajú klimatické zmeny je veľmi urážajúce. Ak chceme byť viac zelení, musíme byť aj lacnejší,“ uviedol ďalej vo svojom stanovisku.
Mathew Brown z energetickej sekcie britskej obchodnej skupiny CBI bol vo svojich vyjadreniach o niečo zmierlivejší. Podľa neho mal Huhne pravdu pri zdôraznení hospodárskych príležitosti, ktoré OZE so sebou prinášajú pre krajinu ako je Británia. Vyčíta mu však nejednotný prístup vlády v otázke nastavenia energetickej politiky, čo môže odrádzať investorov.
„Zelená vojna britského kabinetu“ o tom, či pokračovať v štátnych dotáciách zelenej energie alebo sa radšej zamerať na propagáciu jadrovej energie už stihla vyvolať značnú nervozitu medzi investorskými skupinami.
Podľa škótskeho ministra pre energetiku Fergusa Ewinga energetický rozkol medzi konzervatívcami a liberálnymi demokratmi stál aj v pozadí neúspešného projektu CCS (Carbon capture and storage) v meste Longannet v Škótsku.
Príčinou súčasnej situácie je podľa Ewinga neistota okolo navrhovaných reforiem vlády pre oblasť trhu s elektrickou energiou. Tie by mali poskytovať pevne stanovenú cenu, ktorá je vyššia ako trhová, pre výrobu elektriny z jadrových a veterných zdrojov. „Veľa ľudí vidí túto legislatívu len ako prostriedok pre podporu jadrových elektrární na juhu krajiny. Podpory pre technológiu minulého storočia,“ uzavrel škótsky minister.
(c) energia