Rosatom hľadá v Prahe partnerov pre budúce jadrové projekty
„Domnievame sa, že udalosti vo Fukušime znížia novú výstavbu atómových blokov do roku 2020 o 6 % a približne o 8 % do roku 2030,“ uviedol Kalinin. Podľa neho však v súvislosti s haváriou v Japonsku nedôjde k odklonu od jadra, ale iba k odloženiu výstavby nových jadrových zdrojov.
Súčasťou koncernu Rosatom, ktorý teraz v Prahe zháňa strategických partnerov na spoluprácu pre stavbu nových jadrových elektrární, je okrem iného spoločnosť Atomstrojexport, ktorá je členom rusko-českého konzorcia na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko v pondelok (24.10.) povedal, že v prípade víťazstva v tendri na dostavbu Temelína zaručí, že české podniky získajú 70 % z celej zákazky (viac informácií).
Podľa Larsa Mackenstocka z poradenskej spoločnosti Booz&Company zažívala jadrová energetika v minulom roku veľký rozmach. Ten súvisel s rastom dopytu po energiách na novo sa rozvíjajúcich trhoch a zároveň aj s požiadavkou na znižovanie emisií oxidov uhlíka z tepelných elektrární.
„Fukušimská havária však výrazne sprísnila bezpečnostné kritériá pre jadrové elektrárne,“ doplnil riaditeľ Rosatomu Sergej Kirijenko. Nové elektrárne podľa neho budú musieť disponovať dvojitým plášťom, ktorý vydrží aj priamy náraz dopravného lietadla, a mať systém odvodu tepla, ktoré vďaka prirodzenému prúdeniu vzduchu umožní ochladenie reaktora i pri plnej strate elektriny a vody. „Keby ich Fukušima mala, nikdy by sa svet nedozvedel, že takáto elektráreň vôbec existuje,“ poznamenal.
Aj napriek zastaveniu niektorých projektov sa podľa neho v oblasti jadrovej energetiky stále nachádzajú zaujímavé obchodné príležitosti. Na ich realizácii by sa mohli podieľať aj české spoločnosti, s ktorými má vraj Rosatom dobré skúsenosti. Pri výstavbe jadrových blokov v Indii dosiahol objem dodávok z Česka 50 mil. dolárov.
Zdroj: ČTK, energia