Turkménske ložisko Južný Jolotan je podľa audítora 2. najväčšie na svete
Najnovší odhad GCA je výrazným posunom smerom nahor oproti predchádzajúcej prognóze z roku 2008, keď predpokladala, že Južný Jolotan obsahuje od 4 do 14 biliónov m3 plynu. Zároveň sa tým priblížila k odhadom turkménskej vlády, ktorá už skôr informovala, že ložisko by mohlo obsahovať viac než 21 biliónov m3.
Jim Gillett z GCA, ktorý najnovšiu prognózu spoločnosti prezentoval, uviedol, že nový odhad posúva Južný Jolotan na druhé miesto v rebríčku najväčších ložísk zemného plynu na svete – za iránsky Južný Pars a pred ruské ložisko Urengoj. Prognóza z roku 2008 ho radila na 6. miesto vo svete.
„Rezervy zemného plynu v Turkménsku sú viac než dostatočné pre akýkoľvek potenciálny dopyt v najbližšej budúcnosti, či by to bolo zo strany Číny, Ruska, Iránu alebo Európy,“ povedal Gillett.
Turkménsko s 5,4 miliónmi obyvateľmi kontroluje 4. najväčšie rezervy zemného plynu na svete a svoj energetický potenciál chce diverzifikovať z pôvodnej závislosti od ruského aj na čínsky, iránsky a európsky trh. Samotná Európska únia má záujem o zvýšenie dovozu turkménskeho plynu, aby zmiernila súčasnú vysokú závislosť od dovozu energií z Ruska.
Do roku 2030 chce ázijská krajina zvýšiť ročnú produkciu plynu na 230 miliárd m3. Z toho na vývoz plánuje vyčleniť zhruba 180 miliárd m3. Južný Jolotan, rozkladajúci sa na ploche vyše 3000 km2 a ležiaci zhruba 350 km juhovýchodne od hlavného mesta Ašchabad, bude mať leví podiel na tomto navýšení.
Text: TASR, energia
Ilustračné foto: SITA/AP Photo