Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
23. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Henryk Jezierski: Technológia ťažby plynu z bridlíc je bezpečná

„Ak nezlyhá ľudský faktor, môžeme tvdiť, že technológia využívaná pri ťažbe plynu z bridlíc je bezpečná,“ povedal Jezierski. Pripomenul, že v napríklad Spojené štáty „vykonali tisíce vrtov a ekologická katastrofa sa nestala“.

Kritici sa zameriavajú na to, že ťažba bridlicového plynu hydraulickým štiepením a horizontálnym vŕtaním údajne kontaminuje zásoby podzemnej vody plynom či používanými chemickými látkami. To je ale podľa expertov nemožné, pretože bridlice s plynom sa nachádzajú najmenej kilometer pod vodnými zásobami, ktoré sú od nej navyše oddelené nepriepustnou horninou. V Poľsku sa hovorí o hĺbke troch až štyroch kilometrov.

Podľa správy amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) má Poľsko 5,3 bilióna m3 zemného plynu z bridlíc, ktoré by mohlo vyťažiť. Krajina, ktorá je teraz do veľkej miery závislá od dodávok tejto suroviny z Ruska, by sa na niekoľko stoviek rokov mohla stať nezávislá. Nepáčia sa jej preto úvahy o tom, že Európska únia by mohla sprísniť reguláciu prieskumu a ťažby plynu z bridlíc. Prieskum nových zdrojov plynu pred nedávnom zakázalo Francúzsko.

Poľské ministerstvo životného prostredia doteraz vydalo podľa PAP vyše sto povolení na vykonanie prieskumných vrtov. Premiér Donald Tusk pred niekoľkými dňami povedal, že Poľsko by ťažbu plynu z bridlíc mohlo začať už v roku 2014.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.