Tisíce obyvateľov Tokia protestovali proti jadrovej energetike
Podľa polície sa na demonštrácii zúčastnilo zhruba 20.000 ľudí, organizátori však uviedli trojnásobný počet. Jadrová havária vo Fukušime v severovýchodnom Japonsku si vynútila evakuáciu 100.000 ľudí, ktorí bývali v okolí elektrárne. Radiácia sa následne zistila v celej rade potravín, vrátane mäsa, či zeleniny.
„Radiácia nás desí,” prehlásila štyridsaťtriročná Namni Nodžiová, ktorá na demonštráciu prišla so svojimi štyrmi deťmi vo veku od 8 do 14 rokov. „Panuje veľká neistota ohľadom bezpečnosti potravín a ja chcem preto pre svoje deti bezpečnú budúcnosť,” dodala.
Foto: SITA/AP Photo/Kyodo News
Pred začatím pochodu sa nespokojenci zhromaždili v parku Meidži, kde si vypočuli rečníkov. Medzi nimi bola tiež obyvateľka prefektúry Fukušima Reiko Mutová, ktorá samu seba označila emocionálnym termínom „hibakuša”. Tým sa charakterizujú osoby, ktoré prežili zvrhnutie amerických atómových bômb na mestá Hirošima a Nagasaki na konci druhej svetovej vojny. Ďalším z rečníkov bol spisovateľ Kenzaburó Óe, ktorý v roku 1994 získal Nobelovu cenu za literatúru a dlhodobo vedie kampaň za mierovú a bezjadrovú budúcnosť.
Japonskú verejnosť nezasiahol po fukušimskej katastrofe len strach z radiácie, ale tiež ju poznamenalo obmedzenie dodávok elektriny citeľné predovšetkým v letných mesiacoch. V horúčavách značne presahujúcich 30 stupňov Celsia museli Japonci pracovať v kanceláriách bez klimatizácie. Viac než 30 z 54 japonských jadrových reaktorov totiž v lete podstupovalo bezpečnostné kontroly.
Nový japonský premiér Jošihiko Noda, ktorý sa ujal úradu tento mesiac, vyhlásil, že Japonsko uvedie naspäť do prevádzky tie jadrové reaktory, ktoré prejdú bezpečnostnými testami. Zároveň ale konštatoval, že by krajina v dlhodobom výhľade mohla obmedziť svoju závislosť na atómovej energii a hľadať alternatívne zdroje. Pred nešťastím produkovali jadrové elektrárne 30 % celkovej energetickej spotreby Japonska.
Nedávny prieskum verejnej mienky pre agentúru AP ukázal, že 55 % Japoncov si praje znížiť počet jadrových reaktorov v krajine, 35 % je za zachovanie aktuálneho počtu. Štyri percentá opýtaných sa vyslovili pre budovanie ďalších reaktorov a tri percentá by ich naopak chceli úplne eliminovať.
ČTK, energia