Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marta Ziakova - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marta Žiaková
17. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

M. Žiaková: Pri výbuchu vo Francúzsku nedošlo k úniku radiácie

V pondelok (12.9.) predpoludním došlo vo francúzskom komplexe Centraco, ktorý slúži na likvidáciu nízkoaktívneho jadrového odpadu, k výbuchu indukčnej elektrickej pece. „Išlo o zariadenie, ktoré sa využíva na pretavovanie kovových rádioaktívnych odpadov. Treba si uvedomiť, že sa jednalo o nízko a veľmi nízko aktívne odpady. Rozhodne nešlo o nič, čo by malo dočinenia s jadrovým palivom,“ vyhlásila pre portál energia.sk Marta Žiaková, predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD).

Príčiny havárie zatiaľ nie sú známe. Odhaliť by ich malo až expertné vyšetrovanie francúzskych úradov. „Nie je zrejmé, či prišlo k výbuchu plynu alebo prišlo k poškodeniu v dôsledku vysokých teplôt,“ povedala Žiaková.  Francúzsky Úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) vyhlásil krátko po incidente z preventívnych dôvodov stav pohotovosti. Necelé tri hodiny po výbuchu, približne dvadsať minúť pred 3 hodinou popoludní, úrady pohotovosť zrušili.

História zariadenia Centraco pri meste Marcoule siaha do 50. rokov minulého storočia. Pôvodne slúžila pre potreby vojenského jadrového programu Francúzska. „Boli tam reaktory pre získavanie trícia a plutónia,“ osvetlila Žiaková. Dnes slúži výhradne na spracúvanie a recykláciu rádioaktívneho materiálu. Jeho prevádzkovateľom je spoločnosť Socodei, dcéra elektrárenského koncernu Electricité de France (EDF).

V indukčnej peci prebieha proces likvidácie nízkoatívneho kovového odpadu. „Môžu to byť rozličné kusy potrubí, čerpadiel alebo iných kovových zariadení. Pred vložením do indukčnej pece sa nastrihajú, prípadne narežú na kúsky. Materiál sa potom pri teplote okolo 1600 °C  roztaví, čím sa vytvorí homogénny materiál. Ingot, ktorý sa odleje má veľmi dobré homogénne vlastnosti. Následne sa uloží do betónového kontajneru  a v tejto forme odchádza na úložisko,“ vysvetlila priebeh takéhoto procesu predsedníčka slovenského jadrového dozoru.

Pri explózii na mieste zahynul jeden pracovník, jeden utrpel ťažké popáleniny a traja skončili s ľahšími poraneniami. „Ani jeden z nich nebol zasiahnutý rádioaktivitou,“ hovorí Žiaková. Udalosť bude podľa nej okrem úradu jadrového dozoru Francúzska vyšetrovať tiež inšpektorát práce. „Ide tam o spoluprácu dvoch úradov, ktoré budú preverovať prečo k tejto poruche prišlo,“ uzavrela.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.