V Rusku dnes podpíšu dohodu o výstavbe plynovodu South Stream
Prvá vetva plynovodu, ktorý má zabezpečiť dodávky plynu z Ruska cez Čierne more do južnej a strednej Európy, by mala fungovať od roku 2015. Náklady sa odhadujú na 15 až 24 mld. eur. Až doteraz sa podpisovali len nezáväzné memorandá, dohoda sa preto podľa ruských médií považuje za kľúčový dokument pre ďalší osud tohto ambiciózneho projektu.
Analytici však upozorňujú, že ani po podpise dohody nebude mať projekt vyhrané. Proti hovoria nielen vysoké náklady s dlhou návratnosťou, ale tiež váhanie Turecka s uskutočnením potrebného súhlasu pre položenie potrubia vo svojich vodách. Stupňuje sa tiež nevôľa Európskej komisie (EK), ktorá sa obáva, aby Moskva kvôli svojmu plynovodu nezahatala chystaný konkurenčný plynovod Nabucco, ktorý by mal do Európy mimo územia Ruska priviesť zemný plyn od Kaspického mora a znížiť tak závislosť Európskej únie na ruskom dodávateľovi.
Na rozdiel od plynovodu Nord Stream, ktorým začína prúdiť ruský plyn do Nemecka cez Baltské more, tak South Stream nemôže počítať s úľavami Európskej únie. Moskva sa však chce zbaviť závislosti na Ukrajine, cez ktorú zatiaľ prúdi 80 % ruského plynu do Európy a tiež nechce stratiť tvár odstúpením od projektu.
Janukovyč ponúka ukrajinské územie pre South Stream
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa domnieva, že plynovod South Stream by mal pretínať aj ukrajinské územie, a nie ho obchádzať, ako je v pláne. Ukrajinský líder argumentuje výrazným ušetrením nákladov na jeho vybudovanie. Podľa Janukovyča by južná časť Ukrajiny bola vhodným riešením pri snahe znížiť náklady a konštrukcia plynovodu by tak stála „oveľa menej“. Ako uviedol, „ponúkame našim partnerom v Európe a Rusku flexibilnú spoluprácu a prístup.“
ČTK, SITA, energia