ÚJD: Jadrové elektrárne predbežne vyhoveli záťažovým testom
Podľa predbežných záverov záťažových testov sú slovenské jadrové elektrárne bezpečné. „Nebol zistený žiadny nedostatok, ktorý by vyžadoval neodkladné nápravné opatrenie na jadrových elektrárňach alebo ich okamžité odstavenie,“ skonštatoval v stredu na tlačovej konferencii Peter Uhrík, generálny riaditeľ Sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD. Priebežnú správu o výsledkoch stress-testov odošle dozorný orgán Európskej komisii. Podľa Uhríka sú vytvorené dobré predpoklady pre ukončenie stress-testov v stanovenom termíne, teda do 31. októbra 2011.
Záťažové testy sa zamerali na previerku bezpečnostných rezerv v elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. Cieľom bolo zistiť, ako sa elektráreň bude správať za rozsahom ako uvažoval pôvodný projekt. „Hodnotila sa odolnosť elektrárne voči zemetraseniu, záplavám a z toho vyplývajúcich dôsledkov ako strata možnosti odvodu tepla, či strata elektrického napájania,“ dodal Uhrík. Ako najrozsiahlejší prípad sa podľa jeho slov posudzovala úplná strata napájania vlastnej spotreby. Hodnotil sa tiež management hodnotenia ťažkých havárií.
Nadštandardné previerky
Súčasťou testovania boli aj niektoré neštandardné testy funkčnosti systémov, ktoré sa pri bežných bezpečnostných kontrolách nevykonávajú. Do obsahu sa zaradili ako reakcia na jadrovú nehodu v Japonsku. „Išlo o test bazénu vyhoretého paliva samospádom s barbotážnych žľabov bez použitia čerpadla. Cieľom bolo zistiť, či je trasa priechodná a funkčná. Ďalej sa vykonal test plnenia parogenerátorov vodou z hasičského auta, ktoré bolo vzdialené niekoľko desiatok metrov od hlavného výrobného bloku. Pripravuje sa test napájania vlastnej spotreby špeciálnou turbínou na vodnej elektrárni v Maduniciach,“ doplnil Uhrík.
Ako bližšie popísal šéf odboru jadrovej bezpečnosti Juraj Rovný, prvá časť záťažových testov sa definuje ako analytická. Spadá do nej posudzovanie odolnosti voči prírodným živlom, ktoré sa nedajú v praxi odskúšať ani simulovať. Posudzujú sa preto výhradne na základe analytických výpočtov a inžinierskych odhadov. Pri analýzach sa identifikujú činnosti, ktoré je potrebné preveriť. V prípade, že je to možné, uskutočnia sa aj fyzicky, čiže skúškou v reálnych podmienkach. Podľa Rovného sa doteraz zrealizovalo desať takýchto testov.
Stále je čo zlepšovať, myslí si Uhrík
Napriek tomu, že testy doteraz neodhalili zásadné nedostatky v bezpečnosti našich elektrární, podľa Uhríka stále existuje priestor na zlepšovanie určitých parametrov.
„Celkom určite sa bude zvažovať doplnenie mobilných diesel agregátov, aby bola robustnejšie a jednoduchšie napájaná vlastná spotreba elektrárne. Uvažuje sa nad doplnením agregátov, ktoré by dopĺňali jednosmerné akumulátory. Tiež sa uvažuje nad tým, že by sa iným spôsobom riadila spotreba týchto aku-batérií. Primárne by sa tak dávala pozornosť meracím prístrojom a zariadeniam, ktoré sú pre elektráreň životne dôležité, “ uzavrel Uhrík.
(c) energia