Časť Kalifornie postihol rozsiahly výpadok elektrického prúdu
Foto: SITA/AP Photo/Mark J. Terrill
Výpadok elektriny uvrhol San Diego, ôsme najväčšie mesto USA, do tmy a spôsobil dopravný chaos. Miestne letisko Lindbergh Field zostalo uzavreté pre všetky odlety, veľa ciest sa kvôli nefungujúcej dopravnej signalizácii rýchlo zapchala. Asi 70 ľudí museli hasiči vyslobodiť zo zaseknutých výťahov. V Los Angeles sa zastavila vlaková doprava. Výpadok spôsobil aj odstavenie dvoch reaktorov jadrovej elektrárne San Onofre. Žiadne nebezpečenstvo však podľa činiteľov elektrárne nehrozí.
Do tmy sa ponorila tiež časť americko-mexickej hranice. Polícia na jej oboch stranách posilnila hliadky, aby zabránila možnému drancovaniu. Žiadne trestné činy zatiaľ neboli hlásené.
Spoločnosť San Diego Gas and Electric, ktorej celú sieť postihol výpadok, zákazníkov upozornila, že obnovenie dodávok bude pomalý proces a že výpadok môže v niektorých prípadoch trvať aj po celý dnešný deň. Úrady zároveň uviedli, že za kolaps systému môže ľudská chyba. Výpadok zrejme spôsobil zamestnanec rozvodne v juhozápadnej Arizone, ktorý neúmyselne vyňal súčiastku z kontrolného zariadenia. Nie je však ešte jasné, prečo tento omyl zavinil škody až takéhoto rozsahu.
Foto: AP Photo/Mark J. Terrill
Podľa amerických činiteľov sa výpadok objavil najskôr v sieti veľmi vysokého napätia dodávajúceho elektrinu na juh Kalifornie, následne sa rozšíril na juhozápad USA. Ide pritom o jeden z najväčších výpadkov elektrického prúdu za posledné roky. Vôbec najväčší výpadok elektriny postihol USA v roku 2003. Bez elektrického prúdu sa vtedy ocitlo zruba 50 miliónov ľudí v siedmich amerických štátoch od New Yorku až po kanadské Toronto v provincii Ontario. Obrovský výpadok, pri ktorom obyvatelia newyorskej metropole a ďalších miest nocovali na chodníkoch neosvetlených ulíc, trval takmer 42 hodín a vyžiadal si najmenej tri ľudské životy.
ČTK, energia