V prípade plynovej krízy budeme pripravení, ubezpečuje ministerstvo hospodárstva
V zimnom období bude Slovensko na prípadnú plynovú krízu pripravené. Tvrdí to vo svojej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH). „Na základe poskytnutých informácii a v zmysle vydaných rozhodnutí by dodávka zemného plynu pre odberateľov na Slovensku v období od 1. novembra 2011 do 31. marca 2012 mala byť plne zabezpečená,“ uviedol rezort hospodárstva. Slovensko sa bude podľa ministerstva spoliehať najmä na plyn uskladnený v podzemných zásobníkoch a na kontrakty o dodatočných dodávkach plynu, ktoré uzavrel dominantný hráč na slovenskom trhu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), so zahraničnými firmami.
Protikrízové opatrenia
Zmluvy o dodatočných dodávkach zemného plynu uzavrel Slovenský plynárenský priemysel ešte v roku 2009, po plynovej kríze, so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. „Tieto dodatočné dodávky plynu by mali byť k dispozícii pre potreby slovenského trhu v čase krízy,“ doplnil rezort hospodárstva. Zmluva o výpomocných dodávkach plynu so spoločnosťou E.ON Ruhrgas bola podpísaná na obdobie desiatich rokov. E.ON Ruhrgas dodá SPP v prípade krízy zo svojich západných zdrojov plyn až do celkovej výšky 500 mil. metrov kubických plynu ročne. Zmluva so spoločnosťou GDF Suez o výpomocných dodávkach plynu pre slovenský trh v prípade krízy bola podpísaná na päť rokov. V prípade prerušenia prepravy plynu cez územie Ukrajiny alebo významného poklesu dodávok od hlavného dodávateľa plynu GDF Suez dodá až do 500 mil. metrov kubických ročne.
Obe zmluvy garantujú dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pričom by boli zabezpečované reverzným tokom z Českej republiky. Na základe uvedených zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné zabezpečiť pre slovenský trh dodatočné približne 3 mil. metrov kubických denne v čase krízy, s tým, že ak nominácia SPP prekročí uvedenú hranicu, zmluvné strany sa budú snažiť v rámci možností zabezpečiť ďalší dodatočný denný objem pre potreby SR.
Zásobníky zemného plynu sú dnes takmer plné
V zásobníkoch zemného plynu, ktorých celková kapacita je 3,43 mld. metrov kubických, bolo podľa ministerstva k 15. augustu tohto roka uskladnených 3,19 mld. metrov kubických. „Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pritom pokračuje ďalej,“ dodalo ministerstvo. Plynové zásobníky na Slovensku a v českých Dolných Bojanoviciach, ktoré sú k dispozícii pre slovenských zákazníkov, prevádzkujú spoločnosti Nafta, a.s., Pozagas, a.s. a SPP Bohemia, a.s.
Slovensko sa môže podľa ministerstva spoliehať aj na novú infraštruktúru. Ide o prepojenie medzi Slovenskom a Českou republikou. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z ČR na Slovensko s kapacitou 15 mil. metrov kubických denne, ktorú je možné rozšíriť v prípade potreby na 25 mil. metrov kubických denne. Slovensko už môže využívať aj prepojenie s Rakúskom, taktiež na princípe využitia reverzného toku. Kapacita tohto prepojenia je 17 mil. metrov kubických denne.
Na Slovensku je v súčasnosti približne 1,488 milióna odberateľov plynu vo všetkých spotrebiteľských segmentoch. Spotreba zemného plynu v Slovenskej republike v minulom roku bola na úrovni 5,7 mld. metrov kubických. Zhruba 98 % domácej spotreby plynu zabezpečuje import.
Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.
Zdroj: (c ) SITA