Nemecko: Záložným zdrojom bude uhlie namiesto jadra
Potreba tzv. studenej rezervy sa objavila po tom, čo nemecká vláda rozhodla o trvalom vyradení ôsmich starších jadrových zariadení z prevádzky. Zvyšných deväť má byť zo siete odpojených v rokoch 2015 až 2022. Krajina tak reagovala na marcovú haváriu v japonskej atómovej elektrárni Fukušima, ktorú spôsobilo ničivé zemetrasenie a prílivová vlna tsunami.
V budúcnsoti chce Nemecko namiesto jadra získavať energiu viac konvenčných zdrojov ako uhlie, plyn alebo obnoviteľné zdroje. Kým však vybuduje dostatočné kapacity, hrozí, že v zimných mesiacoch nebude mať krajina dostatok elektriny na udržiavanie stability prenosovej siete. Vláda preto plánovala ponechať do roku 2013 jednu z už odstavených jadrových elektrární v zálohe a v prípade ťažkostí ju reaktivovať.
Šéf nemeckého regulátora Matthias Kurth však oznámil, že jeho úrad našiel dostatok konvenčných zdrojov, ktoré v prípade potreby výpadok pokryjú. Plánuje využiť jeden odpojený blok uhoľnej elektrárne v Mannheime, Paroplynový blok 2 elektrárne Mainz-Wiesbaden a blok C uhoľnej elektrárne v Ensdorfu. Ich celková kapacita je podľa Kurtha 1009 MW a spolu s nimi má v zálohe aj ďalších 1075 MW prúdu z rezervných zdrojov v Rakúsku.
Udržiavanie jednej vyradenej jadrovej elektrárne v pohotovostnom režime by nemeckú vládu vyšlo podľa odhadov na 50 miliónov eur ročne. Experti toto riešenie kritizovali, pretože jej reaktivácia by podľa nich trvala príliš dlho. Nesúhlas vyjadrili aj nemecké spolkové krajiny.
Zdroj: ČTK, energia