Nemecké solárne firmy radšej exportujú do zahraničia
Solárne firmy z Nemecka sa snažia klesajúci domáci dopyt kompenzovať exportom do sveta. Celkový objem nových solárnych inštalácií v roku 2010 by sa mal pohybovať medzi 13,7 až 18,2 GW. Ako uvádza Bloomberg, až polovicu z nich majú zabezpečiť firmy z Nemecka.
Domáci nemecký trh so slnečnou elektrinou v dôsledku novej legislatívy stráca na atraktivite. Spoločnosť S.A.G Solarstroem z Freiburgu zvýšila svoj zahraničný predaj v prvom polroku o 38 %, informuje Bloomberg. Ďalší nemecký koncern Phoenix Solar zaznamenal v druhom štvrťroku až desaťnásobný nárast príjmov z cudziny. Cieľovými trhmi sú najmä USA, Taliansko, či Francúzsko.
Berlín pristúpil k zníženiu garantovaných cien za elektrinu začiatkom júla 2010. Pri strešných inštaláciách sa podpora znížila o 13 % a pri inštaláciách na hospodárskej pôde o 12 %. Pred prijatím rozhodnutia, v prvom polroku 2010, počet žiadostí o inštaláciu nových solárnych zariadení prudko narástol. Developeri si tak chceli v čo najväčšej miere zabezpečiť, aby mohli slnečné elektrárne prevádzkovať podľa dovtedajších pravidiel, teda so štedrými výkupnými cenami, ktoré sa garantovali po 20 rokov.
Celkový inštalovaný výkon v schválených projektov v období január – jún 2010 preto dosiahol v Nemecku 3 GW.
Výrazný pohyb, či nárast na domácom trhu so solárnou energiou sa v Nemecku pre nové pravidlá neočakáva.
Nemecko sa zaviazalo, že do roku 2020 dosiahne podiel obnoviteľných zdrojov 18 %na celkovej energetickej spotrebe. Podľa ministra životného prostredia Norberta Röttgena môže krajina tento cieľ pri zachovaní aktuálneho tempa rozvoja dokonca prekročiť. V súčasnosti sa OZE podieľajú na energetickej skladbe podielom 10 %.