Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keňa - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žena sediaca na púšti
25. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Afrike sa ľudia napijú zo slnka

Pitná a hygienicky nezávadná voda bude pre obyvateľov Kene o čosi dostupnejšia. Slováci sa v africkej krajine rozhodli vodu dezinfikovať pomocou elektriny a ultrafialového žiarenia. Práve elektrická energia je však v tejto časti sveta najväčším problémom. Subsaharská Afrika, kde žije okolo 800 miliónov ľudí, vyrobí približne také množstvo elektriny ako Španielsko, v ktorom žije 45 miliónov ľudí. Preto bolo potrebné najskôr nainštalovať päť tzv. off-grid solárnych elektrární.

„Čo sa týka výroby elektriny, Keňa je závislá predovšetkým na vodnej a geotermálnej energii a dovoze elektriny zo susednej Ugandy,“ vysvetľuje Roman Krajčovič zo spoločnosti Aurex, ktorá rozbehla svoj projekt v Afrike. Celková spotreba elektriny v krajine predstavuje 1 200 MW. Toto množstvo je však nerovnomerne rozdelené medzi 40 miliónov obyvateľov. V prípade, že by došlo k rozdeľovaniu rovnakých podielov, každý by mal k dispozícii 263 kWh elektriny ročne. „Pre porovnanie – priemerný Slovák v roku 2009 spotreboval približne 1 200 kWh elektriny,“ dodal Krajčovič.

Slováci, ktorých projekt Napime sa zo slnka podporila aj vláda z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid sumou 207-tisíc eur, preto v Keni nainštalovali vlastné solárne fotovoltaické systémy. „Pracujú na princípe fotoelektrického javu. Ide o priamu premenu svetla na elektrickú energiu,“ hovorí Krajčovič. Vyrobená energia následne slúži na dezinfekciu a čistenie pitnej vody prostredníctvom systému ultrafialového žiarenia. Systém je pri deaktivácii a eliminácii choroboplodných zárodkov vo vode efektívny takmer na sto percent. „K tomu pristupuje nízka energetická náročnosť technológie, ktorá pri čistení 0,5 m3 vody za hodinu spotrebuje len 10 W elektrickej energie. Týmito vlastnosťami sa stala ideálnou na jej aplikáciu vo vidieckych regiónoch, kde nie je pravidelné elektrické pripojenie,“ uviedol Krajčovič.

Aurex svoju činnosť v Keni skončí už v novembri. Záujem o rozvojové projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a ich praktickom využití pri dezinfekcii pitnej vody však prejavila lokálna firma. Kenská partnerská organizácia navyše disponuje nadštandardnými vzťahmi v energetickom sektore v krajine, čo umožňuje efektívnu organizáciu práce a realizáciu jednotlivých rozvojových zámerov.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka:SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.