Trasu ropovodného prepojenia bude riešiť expertná skupina
„Dnes ešte nevieme, ako sa toto prepojenie dotkne mesta Bratislavy, je však potrebné už teraz komunikovať s predstaviteľmi magistrátu. Záleží mi na tom, aby sa viedol so samosprávami otvorený dialóg. V takom prípade som presvedčený, že preň nájdeme podporu nielen mesta Bratislavy, ale aj dotknutých miest a obcí. O ktoré pôjde bude známe až po definitívnom rozhodnutí vlády SR,“ pripomenul minister Miškov.
„Keďže ropovodné prepojenie BSP jednoznačne nepovedie cez Žitný ostrov, sme pripravení a otvorení komunikovať na túto tému. Je potrebné nájsť optimálnu alternatívu a viesť otvorený dialóg za účasti všetkých strán. Zostavenie pracovnej skupiny bude krokom vpred,“ potvrdil Ftáčnik.
„Vzhľadom na to, že z pohľadu hospodárstva SR, ale aj jeho energetickej bezpečnosti ide o veľmi významný projekt, je dôležité v tejto fáze hľadať a nachádzať spoločný konsenzus pri jeho realizácii. Význam tohto projektu určite nemôže zlyhávať na otázkach jeho ekologickej bezpečnosti, pretože práve ochrana životného prostredia musí byť a aj je prvoradá pri výbere trasy aj pri spôsobe technického a technologického riešenia celého diela. Snahou spoločnosti Bratislava Schwechat Pipeline ako aj Transpetrolu je, aby navrhované riešenie bolo všeobecne prijateľné a užitočné“, zopakoval Róbert Nemcsics zo spoločnosti BSP.
O ekonomickej výhodnosti, ale aj o environmentálnej bezpečnosti ropovodného prepojenia Slovenska s Rakúskom bude rozhodovať vláda SR v septembri.
Zdroj: SITA