MH SR: Možnosť pripomienkovať cenové rozhodnutia regulátora sa zruší
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále pripomienkuje cenové rozhodnutia regulačného úradu. Nová legislatíva, ktorú MH navrhuje, mu má takúto možnosť odobrať. Rezort v tomto roku zaslal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) tri nesúhlasné stanoviská k regulácii cien v tepelnej energetike. Vo svojich stanoviskách žiada regulátora o prehodnotenie navýšenia fixnej či variabilnej zložky tohtoročnej ceny tepla u jednotlivých dodávateľov. Naproti tomu, rezort hospodárstva v tomto roku neposlal regulačnému úradu žiadne nesúhlasné stanovisko k regulácii cien elektrickej energie, či zemného plynu.
Pripomienkovanie cenových rozhodnutí regulačného úradu zo strany ministerstva by sa však malo onedlho skončiť. „Ministerstvo hospodárstva v rámci prípravy novej energetickej legislatívy zruší možnosť vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam ÚRSO,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová. Táto zmena podľa nej vyplýva z povinnosti transpozície európskej energetickej legislatívy. Tá oproti pôvodným smerniciam z roku 2003 požaduje úplnú nezávislosť regulátora od vnútroštátnych orgánov a to najmä vo veciach regulačných kompetencií a povinností,“ konštatovala Piršelová. Implementácia tretieho liberalizačného energetického balíčka by mala byť na Slovensku ukončená do konca tohto roka.
Činnosť regulačného úradu pri schvaľovaní cien energií môže rezort hospodárstva ako aj ministerstvo životného prostredia kontrolovať na základe novely zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorú Národná rada SR schválila pred zhruba štyrmi rokmi. Vtedy prijatú novelu kritizovala opozícia, ktorú tvorili aj dve dnešné vládne strany. Vtedajší opoziční poslanci kritizovali najmä fakt, že rezort hospodárstva prijatím spomínanej novely vstúpi do procesu stanovovania cien energií, čím sa obmedzí nezávislosť úradu. „Navrhovaná novela nie je o ničom inom ako o odchode od pravidiel v energetike, a ako do nej kontaminovať politickú moc. Ministerstvo hospodárstva si chce zriadiť svoj vlastný politický regulačný úrad,“ povedal v parlamente pri prijímaní novely vtedajší ako aj súčasný poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Naopak, podľa minulého vedenia ministerstva hospodárstva vďaka zavedeniu kontroly sa mal regulačný úrad dostať pod verejnú kontrolu.
V minulom roku malo ministerstvo hospodárstva najväčšie výhrady k schvaľovaniu cien energií regulačným úradom v oblasti teplárenstva. Počas vlaňajška zaslal rezort hospodárstva regulačnému úradu viac ako 70 nesúhlasných stanovísk. V oblasti elektroenergetiky a plynárenstva nemalo v minulom roku ministerstvo hospodárstva k schvaľovaniu cien energií žiadne výhrady, tak ako ani ministerstvo životného prostredia v oblasti vodárenstva.
Zdroj: (c) SITA