Miškov: Päť percent z teplární pre mestá je ústretový krok
Teplárne sú síce strategické a významné podniky, ale len na lokálnej úrovni. Myslí si to minister hospodárstva Juraj Miškov: „Regulácia siete cez podporné služby, ktoré možno poskytnú teplárne, s tým nemá nič spoločné. Teplárne nerobia v regulačnej sústave Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) nejakú službu, charitu. Teplárne sú veľmi radi, že sú zaradené do systému podporných služieb, lebo za to zo strany SEPS-u dostávajú peniaze,“ uviedol pre TASR minister.
„Neviem, v čom by mal byť ten strategický záujem. Zasa na druhej strane som presvedčený o tom, že keby už k tomu malo dôjsť, že sa teplárne odmietnu podieľať na regulovaní sústavy, tak SEPS bude musieť nájsť riešenie na to, ako sústavu vyregulovať aj bez teplární,“ pokračoval.
„Rozhodnutie vlády pri privatizácii teplární je 95 % predať medzinárodným tendrom a 5 % darovať mestám na to, aby možno dokázali lepšie komunikovať s danou teplárňou. Ja napríklad nie som presvedčený o tom, že to, čo požadujú mestá, je oprávnené. Ja by som určite išiel do 100-% predaja, na druhej strane to vnímam ako snahu o ústretový krok smerom k mestám, kde im odovzdáme 5 % akcií v teplárni zadarmo,“ priblížil.
„Privatizáciu šiestich teplární vnímam ako dokončenie privatizácie, pretože časť už bola predaná. Pôvodne ich bolo 11 a päť z nich sa už predalo počas druhej Dzurindovej vlády. Týchto šesť teplární zostalo, pretože sa zastavila privatizácia pol roka alebo rok pred voľbami, keď sa rozhodlo, že sa nebude privatizovať,“ uzavrel Miškov.
Text: TASR, energia
Ilustračná foto: SITA