Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PakBot robot - fukušima - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diaľkovo ovládaný robot PakBot vstupuje do zamorených priestorov jadrovej elektrárne vo Fukušime. Foto: SITA/AP Photo/TEPCO
2. augusta 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Úroveň radiácie vo fukušimskej elektrárni je miestami smrteľná

V japonskej havarovanej elektrárni vo Fukušime sa zistil únik produktov štiepenia. Ich hodnota rádioaktívneho žiarenia by bola pre človeka do niekoľkých sekúnd smrteľná. Spoločnosť TEPCO v pondelok uviedla, že pri päte ventilačného komína bolo podľa meraní zistené rádioaktívne žiarenie s intenzitou presahujúcou 10 sievertov za hodinu. Dnes firma informovala, že podobné úrovne radiácie namerala aj v ďalších častiach rovnakého komína, informuje Reuters.

Priame vystavenie človeka takejto úrovne radiácie by mu privodilo v priebehu niekoľkých sekúnd istú smrť.

Japonská elektrárenská spoločnosť TEPCO meria úrovne radiácie prostredníctvom diaľkovo ovládaného robotického zariadenia (znázornené na foto – pozn.). Presnú úroveň radiácie sa jej však zistiť nepodarilo, pretože robot dokáže merať intenzitu len do úrovne 10 sievertov za hodinu, nie viac.

Firma by mala i napriek vysokej miere radiácie vo ventilačnom komíne splniť plán stabilizácie fukušimských reaktorov do januára 2012, uvádza vo svojom stanovisku. Odborníci však varujú, že tvrdohlavá snaha dosiahnuť cieľ načas by mohla predstavovať riziko pre pracovníkov elektrárne, ak by sa nedbalo v prvom rade na bezpečnostné predpisy.

„Možno sa podarilo zabrániť nekontrolovanému šíreniu radiácie v elektrárni alebo ho spomaliť, nejde však o úplné utesnenie. Firma bude pravdepodobne ďalej nachádzať takéto miesta s vysokou radiáciou,“ upozorňuje Kendži Sumita, profesor univerzity v japonskej Osake, ktorý sa špecializuje na jadrové inžinierstvo.

„S rekonštrukčnými prácami v elektrárni, v snahe splniť stanovené termíny a ciele, by sa preto nemalo ponáhľať, nakoľko by to mohlo pracovníkom ublížiť. Prekonali sme bezprostrednú krízu a nejaké omeškania by mali byť dovolené,“ doplnil Sumita.

Pracovníci, ktorí stabilizujú fukušimskú jadrovú elektráreň po marcových ničivých vlnách tsunami, smú byť podľa bezpečnostných a zdravotných predpisov vystavení žiareniu s maximálnou intenzitou 250 milisievertov za rok.

Text: ČTK, energia

Ilustračná foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.