Distribučné spoločnosti: Pri fotovoltaike sme nepochybili
„V lokalite Komárno sme pripojili 2 fotovoltické elektrárne – Hadovce I a II, s výkonom 2 x 0.999MW. Z nášho pohľadu majú oba zdroje platnú zmluvu o pripojení, doručili všetky potrebné dokumenty k výstavbe, mali platné stavebné povolenia, absolvovali funkčné skúšky, ktoré realizovala certifikovaná spoločnosť, na tomto základe sme vydali potvrdenie o ich absolvovaní,“ vyhlásil pre energia.sk v nadväznosti na medializované informácie a tohtotýždňovú tlačovú konferenciu regulačného úradu Peter Kimijan zo skupiny ZSE. „Čo konkrétne ÚRSO napáda z pohľadu dokumentácie, zatiaľ nepoznáme,“ doplnil.
Pokiaľ ide o správnosť funkčných skúšok, neexistenciu priestoru pre podvody potvrdil za ZSE i Ján Orlovský: „Z našej strany kapacitu na podvod skutočne nevidím, pretože ak by zariadenie elektrárne nekomunikovalo s naším dispečingom počas funkčnej skúšky, tak potom v našom softvéri by nebol záznam o takejto komunikácii. A to vedia ÚRSO alebo Štátna energetická inšpekcia veľmi jednoducho overiť.“ Inými slovami, reálne vykonanie funkčnej skúšky sa dá podľa neho overiť a potvrdiť na základe histórie komunikácie dispečingu.
Kľúčom k pripojeniu je kolaudačné rozhodnutie
Prevádzkovatelia distribučných sietí majú zo zákona povinnosť prednostne pripojiť do siete elektrárne generujúce elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov (OZE) v prípade, ak im vydal Stavebný úrad právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Príslušné cenové rozhodnutie (teda rozhodnutie, podľa ktorého sa určuje výkupná cena takto generovanej elektrickej energie) pre konkrétnu OZE elektráreň vydáva regulačný úrad ÚRSO.
O správnosti svojho postupu je presvedčená aj Východoslovenská distribučná (VSD). „Spoločnosť [..] postupovala a postupuje pri pripájaní výrobcov elektriny do distribučnej sústavy striktne v zmysle platnej energetickej legislatívy a Prevádzkového poriadku spoločnosti Východoslovenská distribučná,“ vyhlásila pre energia.sk hovorkyňa Andrea Danihelová. Doplnila, že pripájanie jednotlivých fotovoltaických elektrární sa konzultovalo s regulačným úradom a že riadne pripojená bola každá elektráreň, ktorá predložila dokumenty, ktoré vyžadujú Prevádzkový poriadok a Technické podmienky pripojenia.
V paragrafe 4 Prevádzkového poriadku VSD sa píše, že jedným z takýchto nevyhnutných dokumentov je i právoplatné kolaudačné rozhodnutie. To vydáva stavebný úrad. Nasledujúci paragraf sa odvoláva na platnú slovenskú legislatívu, podľa ktorej ak prevádzkovateľ elektrárne predloží prevádzkovateľovi distribučnej siete všetky požadované dokumenty, ten ho musí bezodkladne do 5 pracovných dní riadne pripojiť do siete. V prvotnej žiadosti sa uvádza aj požadovaný termín pripojenia. To znamená, že vlastník elektrárne musí distribučnej spoločnosti predložiť požadované dokumenty, vrátane právoplatného kolaudačného rozhodnutia, najneskôr 5 pracovných dní pred požadovaným termínom.
Obsah funkčnej skúšky
Funkčná skúška má preveriť schopnosť elektrárne správne komunikovať s dispečingom distribučnej siete. V praxi sa vykonáva tak, že priamo v teréne navštívia elektráreň technickí pracovníci, ktorí pomocou modemu otestujú, či elektráreň komunikuje s dispečingom správne. Distribučná spoločnosť tiež kontroluje zhodu skutočného stavu elektrickej prípojky elektrárne do siete s projektovou dokumentáciou prípojky. Majiteľ elektrárne tiež elektráreň spustí a technici premerajú jej parametre na výstupe. V tomto smere je dôležité, aby výkon elektrárne neprekročil hodnotu, ktorú určila ako rezervovanú kapacitu distribučná spoločnosť. Ak tieto parametre elektráreň spĺňa, distribučná spoločnosť vydá potvrdenie o funkčnej skúške.
Či je elektráreň dokončená, rozhoduje stavebný úrad
Po vykonaní funkčnej skúšky nasleduje kolaudácia. Stavebný úrad musí preveriť, či je elektráreň ako celé stavebné dielo dokončená v zhode s technickou dokumentáciou, na základe ktorej sa vydalo stavebné povolenie. Teda či je všetko, čo sa uvádza v dokumentácii reálne postavené, dokončené a teda i to, či sú všetky fotovoltaické panely umiestnené na nosníkoch a riadne zapojené, ako určuje dokumentácia. Distribučné spoločnosti podľa vlastných vyjadrení nevidia dôvod, aby niesli zodpovednosť za prípadné neoprávnene vydané kolaudačné rozhodnutia a pochybenia Stavebného úradu.
„Kolaudačné rozhodnutie vydáva kompetentný stavebný úrad po vykonaní funkčných skúšok. Funkčná skúška má preukázať, či je možné na distribučnú sieť bezpečne pripojiť vedenie, ktorým bude po kolaudácii do siete prenášaná vyrobená elektrina a či bola elektrická prípojka zhotovená podľa odsúhlasenej projektovej dokumentácie. Na druhej strane, kolaudačné rozhodnutie je tým rozhodnutím, ktoré má preukázať, že príslušný zdroj bol postavený podľa projektovej dokumentácie, ktorá bola predložená stavebnému úradu, že má zhodný počet panelov, ako aj ostatnú technológiu uvedenú v projektovej dokumentácii,“ uviedla v tlačovom stanovisku 21. júla 2011 spoločnosť SSE – Distribúcia.
Ak stavebný úrad kolaudačné rozhodnutie vydá, elektráreň môže začať dodávať elektrickú energiu do distribučnej siete. Elektrinu predáva za cenu, ktorú určí v cenovom rozhodnutí regulačný úrad. ÚRSO však vydáva cenové rozhodnutia až po predložení právoplatného kolaudačného rozhodnutia.
Text: (c) energia
Ilustračná foto: SITA