Český regulačný úrad povedie plynárka
Vláda Českej republiky dnes na svojom zasadnutí zvolila za predsedníčku českého regulačného úradu ERÚ Alenu Vitáskovú (54). Doterajšieho predsedu Josefa Fiřta, ktorému na začiatku júla skončilo funkčné obdobie, vystrieda na začiatku augusta.
„Odborné skúsenosti Aleny Vitáskovej a jej preukázateľné manažérske schopnosti sú zárukou kontinuity a ďalšieho rozvoja ERÚ i v nasledujúcom období,“ komentoval výsledok voľby minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek.
Vitásková bude viesť regulačný úrad podľa aktuálne platného energetického zákona počas obdobia 5 rokov. Jej nástupca bude mať podľa nového zákona 6-ročné funkčné obdobie a namiesto vlády ho bude menovať priamo prezident republiky.
Má blízko k plynárom
Nová predsedníčka regulačného úradu pochádza zo sektoru plynárenstva. V minulosti okrem iného pôsobila ako predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka spoločnosti RWE Transgas (2001 – 2003) a ako predsedníčka predstavenstva Pražskej teplárenskej (2004 – 2007). Pracovala tiež pre ruský Gazprom.
Práve Vitáskovej väzby k plynárom a jej dobré vzťahy s Gazpromom sú dôvodom, pre ktorý sa viacerí zástupcovia energetického sektoru v Čechách obávajú o nezávislosť regulačného úradu. Proti pozadiu Vitáskovej protestuje i Martin Sedlák z Hnutia Dúha. Namieta, že regulačnú politiku by mal vytvárať človek, ktorý nemá predošlé väzby na veľké energetické firmy a ktorý sa vyberá nie na základe politickej dohody, ale vo verejnom konkurze.
ERÚ čakajú zmeny
Alena Vitásková bude viesť regulačný úrad v čase významnejších zmien. Na základe novely energetického zákona preberie český regulátor od Štátnej energetickej inšpekcie (SEI) celý rad kompetencií. Preto sa bude musieť posilniť i z hľadiska ľudských zdrojov; k súčasnej stovke zamestnancov pribudne zhruba ďalších 75.
Fiřtovi sa vytýka najmä „boom“ fotovoltaiky
Josef Fiřt pôsobil ako predseda regulačného úradu ERÚ od roku 2004. Viacerí politici ho v minulom roku kritizovali za nezvládnutie rozvoja fotovoltaiky. Podľa nich tušil, čo sa deje, ale napriek tomu odbornú ani širokú verejnosť nevaroval.
Fiřt kritiku kvôli fotovoltaike odmieta. Tvrdí, že na problém upozorňoval, ale regulačný úrad nemal legislatívne páky, aby mohol nekontrolovanému rozmachu odvetvia zabrániť. Práve pre slnečné elektrárne hrozilo odberateľom elektrickej energie v Česku prudké skokové zdraženie elektriny.
Text: ČTK, energia
Ilustračná foto: SITA