ÚRSO: Nastavenie regulácie pre samovýrobcov elektriny je správne
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) si stojí za zavedením úhrady v plnej výške tarify za systémové služby a za prevádzkovanie systému aj pre výrobcov elektriny vyrábajúcich si ju vo vlastných zdrojoch a pre vlastnú spotrebu. „Len tie subjekty, ktoré fungujú oddelene od nadradenej sústavy v tzv. ostrovnej prevádzke, nevyužívajú systémové služby nadradenej sústavy. Ak oddelené nie sú a vyrobenú elektrinu hoci samé spotrebujú, využívajú systémové služby na udržanie napäťovej hladiny a frekvencie. Bez týchto služieb sa nezaobídu a je preto správne, aby za ne aj platili tak ako všetci ostatní,“ vysvetlil pre hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Holjenčík: Samovýrobca elektriny je povinný platiť, ak je pripojený
K téme sa začiatkom marca 2011 vyjadril v rozhovore pre energia.sk aj zastupujúci predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. „Pokiaľ je výrobca pripojený do nadradenej sústavy, teda do distribučnej alebo prenosovej, tak on nie že tie služby nepotrebuje. On ich práveže potrebuje, pretože distribučná alebo prenosová sústava cez distribučnú sústavu zabezpečuje reguláciu frekvencie a napätia,“ dodal.
„V prípade, že by fungovali v „ostrovnej“ prevádzke, tak by si túto reguláciu museli zabezpečovať sami, ako aj všetky spomínané služby. To znamená, že by odberatelia z ich dodávateľského portfólia mohli byť nespokojní s frekvenciou, často by im mohlo kolísať napätie a to je problém. A práve tieto dve veličiny zabezpečuje nadradená sústava a je potrebné za to platiť. Kvôli týmto dvom veličinám musia byť stále k dispozícii roztočené rezervy a roztočené zdroje, aby sieť bola tvrdá a napätia nekolísali. Čiže to je jedna stránka veci,“ vysvetlil Holjenčík.
Podľa regulačného úradu okrem toho pripojené obnoviteľné zdroje elektriny a vysoko účinná kombinovaná výroba elektriny a tepla dostávajú podporu vo forme doplatku ceny za vyrobenú elektrinu, aj keď ju sami spotrebujú. „Ak by ešte aj neplatili systémové poplatky, bola by to dvojnásobná pomoc, čo je proti pravidlám Európskej únie,“ konštatoval Lupták.
Podnikatelia sú proti tomu, aby subjekty vyrábajúce elektrinu pre svoju spotrebu by mali platiť namiesto doterajších 30 % z tarify za systémové služby a z tarify za prevádzkovanie systému plnú výšku týchto taríf. Podľa Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Klubu 500 a Združenia priemyselných odberateľov energie (ZPOE), nová vyhláška, ktorá stanovuje spôsob regulácie v elektroenergetike, neodôvodnene zvyšuje náklady výrobcov elektriny vyrábajúcich pre vlastnú spotrebu. „Subjekty vyrábajúce elektrinu pre svoju spotrebu budú podľa návrhu vyhlášky platiť namiesto doterajších 30 % z tarify za systémové služby a z tarify za prevádzkovanie systému plnú výšku týchto taríf z množstva elektriny vyrobenej vo vlastnom zariadení a spotrebovanej pre vlastnú spotrebu elektriny, a to napriek tomu, že rozsah služieb krytých týmito tarifami sa nemení,“ upozornili podnikatelia.
Systémové poplatky sú príjmom Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy určeným na krytie nákladov spojených s udržaním stability siete a podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a z domáceho uhlia. „Je však nelogické, aby tieto náklady zdieľali aj výrobcovia, ktorí elektrinu vyrobenú vo vlastných zariadeniach nedodávajú do siete, čím by mohli spôsobovať výkyvy v jej stabilite, ale ju spotrebúvajú vo vlastných prevádzkach a zariadeniach. Je neprijateľné a diskriminujúce, ak sa zvýšením poplatkov pre jednu skupinu podnikov majú financovať zľavy pre iné podnikateľské subjekty,“ myslia si podnikatelia.
Holjenčík: Zákon o podpore OZE samovýrobcov zvýhodňoval
Jozef Holjenčík avizoval zmeny a budúcu potrebu platiť plnú výšku poplatkov už na jar 2011: „Od roku 2009 platí nový zákon o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Samovýrobcovia tu majú ďalšiu bonifikáciu, pretože je podporovaná cez doplatok elektriny, a to platí pre všetku elektrinu, čiže aj tú ktorú sami spotrebujú, pokiaľ sú pripojení do distribučnej sústavy. A my práve plánujeme v budúcnosti tento efekt resp. túto výhodu zrušiť. Takto sú totiž zvýhodňované ešte aj týmito percentami. Zmenou zákona však budú musieť platiť plnú tarifu, pretože je to nespravodlivé voči ostatným zdrojom. My chceme dosiahnuť, aby síce boli podporovaní, ale zároveň aby mohli zo svojho postavenia benefitovať len raz. Pokiaľ by však chceli byť ostrovnými prevádzkarmi, to znamená galvanicky oddelení od sústavy, nemusia platiť nič,“ spresnil Holjenčík.
Energia, SITA