Štúdia: Vyrastať v blízkosti jadrovej elektrárne nezvyšuje riziko vzniku rakoviny
Švajčiarski vedci zverejnili rozsiahlu štúdiu, ktorá vyvracia spojitosť vyrastania detí v blízkosti jadrových elektrární a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny. Výskum vyhodnocoval zdravotný stav 1,3 milióna detí od narodenia po 15 rok veku. Ak boli zistené rozdiely, buď sa navzájom vylučovali alebo spadali do miery štatistickej tolerancie, vypláva zo štúdie švajčiarskeho ústavu IPSM. „Riziko detskej rakoviny v okruhu okolo švajčiarskych jadrových elektrární sa prakticky neodlišuje od rizika, ktoré majú deti žijúce vo veľkej vzdialenosti od týchto zariadení,“ prehlásil podľa agentúry DPA šéf výskumu Matthias Egger. Zistené odchýlky sú tak malé, že za ich najpravdepodobnejšie vysvetlenie sa dá považovať náhoda, dodal.
Švajčiarski odborníci svojou štúdiou reagovali na podobný prieskum nemeckých vedcov z roku 2007, podľa ktorého majú deti žijúce v okruhu do 5 kilometrov od elektrárne zvýšené riziko ochorenia leukémiou. Čo ale konkrétne u nich túto náchylnosť vyvoláva, nemecký výskum nezodpovedal. Výskum zadaný Spolkovým úradom ochrany proti žiareniu (BfS) vyvolal vtedy v Nemecku značné diskusie, ale takisto pochybnosti o správnosti použitej metodiky. BfS potom vydal prehlásenie, že „štúdia nie je dôkazom pre súvislosť medzi prevádzkou jadrového zariadenia a zvýšeným počtom prípadov leukémie“.
K rovnakému záveru ako ústav v Berne dospela aj štúdia britskejKomisie pre skúmanie medicínskych vplyvov radiácie na životné prostredie (COMARE).
Švajčiarski odborníci vo svojej štúdii vyhodnocovali niekoľko okruhov vzdialenosti od atómovej elektrárne: do 5 kilometrov, od 5 do 10, od 10 do 15 a nad 15 kilometrov. Na počet detí žijúcich v prvej zóne by podľa celoštátneho priemeru malo pripadať 6,8 prípadov detskej leukémie, zistených bolo 8 prípadov, čo je o 20 percent viac. V druhej zóne naproti tomu bolo o 40 % prípadov menej než priemer. „Vzhľadom k nízkemu počtu prípadov sa domnievame, že rozdiely môžu byť vecou náhody, “ zdôraznil Egger.
Podľa celkovej štatistiky leukémie u detí do päť rokov bolo v rokoch 1985 až 2009 registrovaných vo Švajčiarsku 573 prípadov, z toho 522 u detí, ktoré žili vo vzdialenosti väčšej než 15 kilometrov od ktorejkoľvek jadrovej elektrárne. Deti do päť rokov boli štatisticky sledované preto, že podľa prijatých názorov sú do tohto veku na žiarenie obzvlášť citlivé.
Závery švajčiarskeho výskumu zverejnil odborný magazín International Journal of Epidemiology.
Švajčiarsko vidí svoju budúcnosť bez energie z jadra
Švajčiarsko prevádzkuje celkom 5 jadrových energoblokov na štyroch lokalitách, ďalej má štyri výskumné reaktory a jeden medzisklad vyhoretého paliva. Pod tlakom nehody v japonskej jadrovej elektrárne Fukušima a nemeckého rozhodnutia odísť od atómovej energetiky do roku 2022 sa švajčiarska vláda a parlament rozhodli nedávno zakázať výstavbu ďalších reaktorov alebo nahradzovať vyradené reaktory novou výstavbou. O časovom harmonograme vyraďovania súčasných piatich jadrových energoblokov v krajine sa však ešte bude rokovať. Ak nepríde k zmene, budú súčasné reaktory postupne odstavované z prevádzky s vypršaním ich životnosti počnúc rokom 2019.
ČTK, energia