Austrália zavádza systém emisných povoleniek
Austrália po vzore EÚ zavádza systém emisných povoleniek, ktorým chce vláda prinútiť ťažký priemysel k zníženiu emisií CO2. Kontroverzný plán menšinovej vlády v nedeľu (10.7.) oznámila premiérka Julia Gillardová, ktorá zároveň ubezpečila, že v dôsledku opatrení bude len menšina domácností platiť vyššie účty za elektrinu. Vláda sa totiž chystá zdraženie výrobnej ceny energií kompenzovať. Podľa agentúry Reuters predložený plán je najradikálnejšou ekonomickou reformou v Austrálii za niekoľko posledných desaťročí.
Model je podľa premiérky z Austrálskej strany práce dôležitý pre znižovanie emisií skleníkových plynov. Austrália patrí medzi najväčších svetových znečisťovateľov predovšetkým preto, že vyrába elektrinu hlavne z uhlia. V krajine sú však taktiež energeticky náročné oceliarne, či hlinikárne.
„Produkujeme viac uhlíkového znečistenia na hlavu než ktorákoľvek iná krajina vyspelého sveta,“ konštatovala Gillardová.
Vláda verí, že firmy zaťažené novou daňou, ktorá sa bude vyberať od začiatku nasledujúceho roka, budú hľadať alternatívy v čistejších energetických zdrojoch. Austrália sa zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 o najmenej 5 % oproti stavu z roku 2000.
Vodca konzervatívnej opozície Tony Abott tvrdí, že zavedenie uhlíkovej dane zvýši životné náklady miliónom ľudí, ale životnému prostrediu to nepomôže. „Je to socializmus prevlečený za environmentalizmus,“ prehlásil Abbott.
Rovnako austrálska obchodná a hospodárska komora sa obáva, že nová daň oslabí hospodárstvo, ale životnému prostrediu prospeje len málo.
Emisné povolenky má tiež Nový Zéland a Európska únia. Povolenky dávajú držiteľovi právo vypúšťať do atmosféry skleníkové plyny v prepočte na ekvivalent oxidu uhličitého. Vlády EÚ vydali povolenky zdarma, na trhu v súčasnej dobe jedna takáto povolenka predstavujúca tonu emisií stojí okolo 15 eur.
ČTK, energia