Moskva chce vyvážať elektrinu z Kaliningradu do krajín EÚ
Rusko zvažuje vývoz energie do Nemecka prostredníctvom novej generácie jadrových elektrární. S ich výstavbou počíta do roku 2030 na území svojej západnej enklávy Kaliningrad. Pre piatkové (1.7.) vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung to uviedol Kiril Komarov z ruskej spoločnosti Rosatom.
V enkláve Kaliningrad medzi Poľskom a Litvou počíta Moskva s výstavbou dvoch elektrární. Prvá s inštalovaným výkonom 1.082 MW má fungovať v roku 2016 a ďalšia sa má zapojiť do siete o dva roky neskôr. Na pobreží Baltického mora má celkom pribudnúť 28 nových jadrových reaktorov.
Časť ich kapacity by Rusko chcelo predať členským krajinám Európskej únie (EÚ). Pobaltské štáty únie majú problémy s nedostatkom energie. Tie sa zväčšili po odstavení jadrových reaktorov sovietskeho typu, ku ktorému sa krajiny zaviazali v prístupových zmluvách do EÚ. Potencionálnym zákazníkom by sa mohlo stať aj Nemecko, ktoré sa po havárii japonskej elektrárne vo Fukušime rozhodlo postupne do roku 2022 zatvoriť všetky jadrové reaktory v krajine.
Ako pripomenul Komarov, zatiaľ čo Nemecko si môže dovoliť zatvoriť jadrové reaktory, mnohé ďalšie krajiny to urobiť nemôžu, pretože náklady na výrobu elektriny z uhlia či obnoviteľných zdrojov sú podstatne vyššie.
Susedia Nemecka už vyjadrili obavy, že rozhodnutie Berlína odstaviť jadrové elektrárne povedie k zdraženiu elektrickej energie v regióne.
TASR, SITA, energia