Podnikateľský model ropných gigantov už iba prežíva
„Ropný a plynárenský sektor už nikdy nebudú tým, čím boli kedysi,“ tvrdí nová štúdia konzultačnej spoločnosti A.T. Kearney. Autori štúdie tvrdia, že špecializované menšie firmy dokážu dnes pôsobiť o 50 percent výnosnejšie v prepočte na jednotku, než tradičné veľké ropné a plynárenské spoločnosti.
Model, na ktorom fungujú uhľovodíkové nadnárodné giganty, už len prežíva. Je postavený na tom, že koncerny si vyrovnávajú vysoký zisk z ťažby s občasným slabším ziskom ropných rafinérií. Takýto spojený podnikateľský model však podľa štúdie znemožňuje rýchle prispôsobovanie sa podnikateľských subjektov zmenám v odvetví, technológiám ťažby a spracovania suroviny.
Ľahko a lacno dostupné zdroje energie sa pomaly vyčerpávajú. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhaduje, že ropné koncerny musia do roku 2030 ročne investovať do sprístupňovania nových ložísk viac ako jeden bilión USD (707,8 mld. eur). Nové ložiská uhľovodíkov sú dostatočne veľké, ale suroviny sa nachádzajú pod bridlicovou vrstvou alebo v iných ložiskách, ku ktorým preniknutie nie je ani ľahké, ani lacné. Sú potrebné nové technológie ťažby.
Smerovanie odvetvia dobre ilustruje príklad ťažby zemného plynu v Spojených štátoch. Jeho ťažba sa stala vysoko technologickým podnikaním. Vďaka nemu sa podarilo metódou hydraulického prekonávania bridlicového nadložia alebo ílovca sprístupniť obrovské množstva komodity. Technológiu však doteraz zvládlo len málo firiem. Na druhej strane, význam plynu z predtým nedobytných ložísk na trhu rýchlo rastie. Pred 10 rokmi bol jeho podiel na americkom trhu len 1-percentný, v súčasnosti vzrástol na 20 percent.
Ak sa objavia i v Európe ďalšie dostatočne veľké náleziská bridlicového plynu a súčasne sa podarí vyriešiť negatívne dôsledky ťažby z takýchto ložísk na životné prostredie, môže nekonvenčný plyn zohrávať rozhodujúcu úlohu aj na európskych trhoch, myslí si nezávislý energetický poradca Karlheinz Bozen. Veľa ho má Poľsko – z terajšieho dovozcu zemného plynu by sa mohol stať jeho čistý vývozca. Poliaci hovoria o tom, že sa ich krajina stane druhým Nórskom.
TASR, energia