Nemecký energetický koncern akceptuje vôľu politickej väčšiny
Z dôvodov súvisiacich so Zákonom o akciových spoločnostiach, ako aj v snahe chrániť záujmy svojich viac ako 500 000 malých akcionárov, E.ON nemôže pripustiť takúto finančnú ujmu. Spoločnosť v súčasnosti vyčísľuje finančné dopady a následne ich predloží vláde. Dúfa, že rokovaniami s vládou sa predíde právnym sporom.
E.ON a právne kroky v súvislosti s daňami za jadrové palivo
Ďalšou otázkou, ktorou sa v súvislosti s vládnymi rozhodnutiami E.ON zaoberá, je daň z jadrového paliva. Spoločnosť ju považuje za nezákonnú, keďže bola zavedená v kombinácii s predĺžením životnosti jadrových elektrární. Domnieva sa, že nie je v súlade s ústavným a európskym právom. Zavedenie dane a súčasne výrazne skrátená prevádzková životnosť elektrární vyvoláva ďalšie právne otázky.
Daň je kontraproduktívna aj pre požadované zmeny v energetickom systéme. Zadržiava miliardy eur, ktoré sú potrebné na investície do transformácie energetického rámca. Toto dvojité zaťaženie stavia E.ON na európskom konkurenčnom trhu do neprimerane nevýhodnej pozície. Preto aj v tejto súvislosti E.ON podnikne príslušné právne kroky.
Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. od roku 2002. Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku, v ktorej majoritný 51-percentný podiel drží Fond národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšný 9-percentný podiel vlastní Európska banka pre obnovu a rozvoj.
Zdroj: Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE)