Odstavenie jadrových elektrární v Nemecku zvýši dopyt po OZE
„Pozitívom tohto opatrenia však bude rast rentability pri využívaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a v rámci nich aj slnečnej energie. Nemecko je pritom priekopníkom a svetovým lídrom vo využívaní OZE,“ informoval Novák. Odstavením atómových elektrární sa podľa jeho slov zreálňujú ciele, že do roku 2030 môže byť 50 % potreby tepla v Nemecku pripravovaných pomocou solárneho ohrevu, a to v prípade, že politici viac podporia výskum.
Ako ďalej uviedol, v Nemecku existujú celé desaťročia prepracované systémy podpory OZE. Tie súčasné znamenajú, že sa už nedotujú jednoduché zariadenia určené len na ohrev teplej úžitkovej vody, ale prednosť majú kombinované systémy na prípravu teplej vody a vykurovanie, klimatizáciu, výrobu priemyselného tepla a veľké solárne systémy na bytových domoch.
„Hospodárska kríza sa dotkla aj oblasti solárnych systémov, a to ako v Nemecku, tak aj na Slovensku. Trh so slnečnými kolektormi však už zaznamenáva oživenie a rastúce ceny energií neustále zatraktívňujú využívanie OZE. Dotácie sú dôležitým prvkom ovplyvňujúcim vývoj každého národného trhu,“ podotkol Novák.
Podľa jeho slov to však neznamená, že bez dotácií by sa obnoviteľné energetické zdroje v konkurencii fosílnych palív nepresadili. „V dlhodobej perspektíve, vzhľadom na zvyšujúcu sa energetickú spotrebu ľudstva a obmedzené zásoby fosílnych palív, nevyhnutne bude ich cena rásť. Dotácie iba skracujú čas, kedy sa OZE stanú aj ekonomicky zaujímavé,“ skonštatoval Novák.
Copyright © TASR 2011