Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
31. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Oettinger Nemecku: Ústup od jadra treba najskôr pripraviť

Pokiaľ si má Nemecko po plánovanom zatvorení jadrových elektrární udržať prístup k dodávkam elektriny, potrebuje zdokonaliť svoju energetickú infraštruktúru a skladovacie kapacity a zároveň zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov. Vyhlásil to v pondelok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Nemecká vládna koalícia v pondelok oznámila plán ústupu od jadrovej energie – s ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine vládny kabinet počíta najnovšie do roku 2022.

Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná marcovými tsunami. Vláda kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov.

„Nemecká energetická politika bude fungovať iba vtedy, ak zároveň s ústupom (od jadrovej energie) nastanú zlepšenia,“ povedal Öttinger na konferencii vo Viedni. Nemecko podľa neho potrebuje zdokonaliť prenosové sústavy a skladovacie kapacity a dodávky obnoviteľných energií treba posilniť viac, ako krajina doteraz plánovala. Jadrová energia bude v Európe naďalej zohrávať dôležitú úlohu, pretože od nej závisia dodávky elektriny v krajinách ako Francúzsko, dodal eurokomisár.

Ústup od nukleárnej energie má podľa vládneho dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, v Nemecku do roku 2020 sprevádzať zníženie spotreby elektriny o 10 % a zdvojnásobenie podielu energií z obnoviteľných zdrojov na 35 percent.

Text: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.