Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico Jahnátek - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek a Robert Fico v martinskej teplárni. Foto: SITA / Milo Fabian
17. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

WikiLeaks: USA tajne pomáhali štátu pri odkúpení akcií Transpetrolu

USA tajne radili slovenskému rezortu hospodárstva pri spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Akcie v tom čase patrili skrachovanej firme Jukos a americká diplomacia sa obávala, že sa dostanú pod vplyv Kremľa. Vyplýva to z uniknutých diplomatických depeší veľvyslanectva USA v Bratislave, ktoré médiám poskytla organizácia WikiLeaks. Šéf ministerstva hospodárstva v tom čase, Ľubomír Jahnátek, to označil za „hlúposť.“

Ruská vláda v roku 2003 obvinila veľkopodnikateľa Michaila Chodorkovského zo sprenevery a začala likvidovať jeho ropnú spoločnosť Jukos. Štátny plynárenský gigant Gazprom pohlcoval bývalé impérium Jukosu, čím podľa správy zvyšoval americké obavy, že Rusko a jeho líder Vladimir Putin budú kontrolovať prakticky všetok zemný plyn prúdiaci do Európy.

V roku 2006 Spojené štáty chceli takémuto scenáru zabrániť. „Veľvyslanectvo v SR si preto najalo ropného konzultanta z Texasu a začalo tajne radiť slovenskej vláde, ako odkúpiť 49-percentný podiel, ktorý mal Jukos v Transpetrole, slovenskej ropovodnej spoločnosti,“ uviedli McClatchy Newspapers.

Slovenská vláda bez skúseností v tejto oblasti údajne nevedela, koľko má za akcie zaplatiť. „Konzultant, ktorý bol prítomný na rokovaniach, uistil slovenského ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, že cena 120 miliónov dolárov ponúknutá skupine disponujúcej majetkom Jukosu je výhodná,“ konštatuje americké médium. Gazprom bol vtedy údajne ochotný zaplatiť oveľa viac.

„Vysvetlili sme všetkých stranám, že nechceme zverejniť našu úlohu technických poradcov,“ uviedlo podľa správy veľvyslanectvo USA v depeši z 10. augusta 2006. „Jahnátek jasne oceňuje poskytnutý vklad (konzultanta) a bude naďalej od neho a veľvyslanectva USA očakávať informácie, keď bude v nadchádzajúcich týždňoch čeliť výzvam tohto obchodu.“

Podľa americkej tlače ide o jedno zo svedectiev, ako sa vláda USA snažila ovplyvňovať trhy so svetovou ropou a plynom.

Z 251.287 dokumentov WikiLeaks, ktoré získala mediálna spoločnosť McClatchy, sa 23.927 — takmer jedna desatina — zmieňuje o rope. Samotný Gazprom je spomenutý v 1789 prípadoch.

V uniknutých depešiach podľa McClatchy Newspapers možno nájsť amerických diplomatov, ako plánujú spôsoby na zabránenie štátnym subjektom ako Gazprom v ovládnutí kľúčových ropných zariadení, tlačia na ropné spoločnosti, aby prispôsobili svoje politiky cieľom zahraničnej politiky USA, či pomáhajú americkým ropným firmám dohodnúť obchody za výhodných podmienok.

Zmluva o kúpe akcií Transpetrolu medzi Yukos International UK B.V. a Ministerstvom hospodárstva SR bola uzavretá 26. marca 2009. Kúpna cena bola 240 miliónov amerických dolárov (179,6 milióna eur).

Ľubomír Jahnátek: Je to výmysel

Bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek odmieta tvrdenia o tajnej spolupráci s americkou diplomaciou pri spätnom odkúpení 49-percentného podielu slovenskej spoločnosti Transpetrol, a.s. „Je to absolútna hlúposť. To si možno americká ambasáda možno prihrievala polievočku voči ministerstvu zahraničných vecí USA, ale to zásadne odmietam a popieram,“ reagoval Jahnátek.

Spätné odkúpenie slovenského prepravcu ropu sa však podľa Jahnátka americké veľvyslanectvo predsa len zaujímalo. „Americké veľvyslanectvo sa zapojilo do procesu spätného odkúpenia Transpetrolu na začiatku, keď sme my vyšli s iniciatívou, že to chceme kúpiť. Vyzvedali, či si chce slovenská republika akcie ponechať alebo ich chce ďalej posunúť ruskej strane. Keď sme ich ubezpečili, a viem, že si to preverovali cez tajné služby, že akcie chceme pre Slovensko, tak sa stiahli,“ konštatoval Jahnátek.

„Nie je tajomstvom, že vláda USA venuje pozornosť strategicky dôležitej problematike energetickej bezpečnosti Slovenska. Pomáhame a poskytujeme poradenstvo našim spojencom, tak ako je to možné a žiadané, v problematike súvisiacej s energetickou bezpečnoťsou na mnohých fórach. Sme presvedčení, že Slovensko v posledných rokoch urobilo významný pokrok pri dosahovaní väčšej energetickej bezpečnosti,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca amerického veľvyslanectva v Bratislave Chase Beamer s tým, že jeho vyjadrenie nesúvisí priamo s otázkou pravdivosti informácií, ktoré zverejnila organizácia WikiLeaks.

TASR, SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.