Lietadlo na solárny pohon pristálo v Bruseli
Lietadlo, ktoré zhotovil švajčiarsky konštruktér Bertrand Piccard odštartovalo s meškaním takmer troch hodin kvôli ľahkej hmle. Tá okrem viditeľnosti znižovala výkon fotovoltaických článkov a teda aj motorov. „Je to nádhera“, uviedol Piccard po tom, ako letún pristál.
„Týmto letom by sme chceli dodať odvahu politikom, ktorí rozhodujú o prijatí ambicióznejších energetických politík, aby využívali nové zelené technológie a aby prestali mrhať fosílnymi palivami. Je to číre bláznovstvo keď ľudstvo spotrebováva každú hodinu miliardy ton ropy.“ dodal Piccard.
Letún, ktorého krídla pokrýva 12.000 fotovoltaických článkov má štyri elektrické motory o výkone 40 konských síl. Má rozpätie krídel 63,4 metrov, teda zhruba ako Airbus A340 alebo Boeing 747. Jeho hmotnosť je ale iba 1.600 kilogramov, čo zodpovedá stredne veľkému osobnému autu.
„Úspech nášho letu európskym vzdušným priestorom a pristátie na medzinárodnom letisku poslúži ako dôkaz, že Solar Impulse je reálnym, prakticky využiteľným lietadlo a že nové technológie môžu znížiť našu závislosť na fosílnych palivách,“ vyhlásil Piccard. Tento priekopník a dobrodruh sa preslávil ešte v roku 1999 keď obletel zem v špeciálnom balóne.
Sedemnásťčlenný tím, ktorý pracoval na lietadle sedem rokov s ním chce obletieť celú zemeguľu. Cesta rozdelená do niekoľkých etáp sa plánuje na rok 2013 alebo 2014.
ČTK, energia