Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martinská teplárenská (tepláreň) - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Martinská teplárenská
13. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

PRO-ENERGY fórum: Investori v teplárňach budú hľadať spoločnú reč s mestami

Budúci vlastníci teplárenských spoločnosti, ktoré plánuje na prelome rokov 2011/2012 sprivatizovať vláda, budú hľadať spoločnú reč s mestami. „Som presvedčený, že rozumný investor by aj bez podielu v privatizovanej spoločnosti s mestom komunikoval,“ dodal počas konferencie PRO-Energy Fórum 2011 Jiří Michalík, konateľ spoločnosti Tauron Czech Energy. Či už kvôli obojstranne vyváženým vzťahom pri rozvoji centrálneho zásobovania tepla v meste, energetickej koncepcii mesta, ale aj kvôli povoľovacím procesom.

Michalík tak reagoval na poslanca mestského zastupiteľstva mesta Trnava, Štefana Bošnáka, ktorý zdôvodňoval požiadavku Trnavy na vyšší ako 5 %-ný podiel miest v predávaných teplárenských spoločnostiach, práve zabezpečením vplyvu miest na ich stratégie rozvoja. Vláda SR totiž odsúhlasila predaj šiestich teplárenských spoločnosti súkromným investorom – v Bratislave, Trnave, Zvolene, Martine, Žiline a Košiciach – s tým, že mestá získajú 5 % akcií spoločností.

Podiel samosprávy – otázka investícií

Účasť miest môže mať však aj háčik pri otázke investícií. „Jedna z otázok, ktoré vyvstanú keď mestá získajú svoj podiel bude, v akej miere bude mesto vedieť spolufinancovať investície do ekológie a obnovy infraštruktúry, ktoré tieto spoločnosti čakajú,“ upozorňuje J. Michalík. Ako dodal Roman Guniš, partner konzultačnej spoločnosti Neuropea Corporate Finance, 5 %-ný podiel v reáli nezabezpečí vplyv miest na chod firiem nad rámec, toho, čo by investor akceptoval aj bez účasti samosprávy v nich. „Na druhej strane čiastočne ovplyvní cenu, ktorú za ne štát získa. Samozrejme chápem aj to, že pre mestá je podiel na zisku zaujímavým príjmom pre mestský rozpočet,“  dodáva Guniš.

Bošnák: Očakávam zdraženie tepla

Š. Bošnák vysvetlil, že mestá, ktoré vlastnia aj firmy spravujúce tepelné hospodárstva, majú záujem kontrolovať investorov. „Očakávam, že po privatizácii príde k rastucien tepla. Mesto má záujem chrániť svojich obyvateľov pred takýmto vývojom,“ dodáva. Podľa neho sa im model vyrovnaného partnerstva osvedčil už v prípade mestského tepelného hospodárstva v rámci spoločnosti TT-Komfort, v ktorej má mesto Trnava 50 %-ný podiel.

Rozhodujúca bude i nová Regulačná politika

Významnú úlohu bude hrať aj finálne nastavenie regulačnej politiky na obdobie 2012-2016, ktorá ovplyvní cenotvorbu aj v prípade tepla. „Investori potrebujú vedieť jasne predvídať, na základe akých pravidiel zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa budú ceny tepla nastavovať,“ vyhlásil Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť. Neistota, či nie jasné pravidlá v tejto otázke, by podľa R. Guniša investori premietli do nižšej ceny za predávané teplárne.

Vláda SR rozhodla vo februári o predaji šiestich teplárenských spoločností. Konkrétne podmienky by mal nastaviť privatizačný poradca, ktorého plánuje Fond národného majetku SR vybrať v najbližších mesiacoch. Samotný tender by mal byť spustený v novembri tohto roka, pričom záväzné ponuky by sa mali predkladať v marci 2012.

Text: PRO-ENERGY fórum, energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.