Ropné giganty v USA bojujú proti plánu demokratov zrušiť daňové úľavy
Podľa demokratov by sa v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii mala takáto podpora zrušiť. V prípade, že sa im to podarí presadiť, do 10 rokov by mali do štátneho rozpočtu získať približne 21 miliárd USD (14,84 miliardy eur).
Podľa ropných koncernov (okrem vedenia firmy Exxon Mobil sa na vypočutí v Senáte zúčastnili aj zástupcovia spoločností Chevron, ConocoPhillips, Royal Dutch Shell a BP America), takýto krok však môže nakoniec viesť k zvýšeniu cien už aj tak drahých pohonných látok.
„Plán je kontraproduktívny,“ povedal šéf Exxon Mobil Rex Tillerson. „Ak sa firmám zvýšia dane, bude to ich zamestnancov diskriminovať oproti zamestnancom iných podnikov, oslabí to konkurencieschopnosť našich spoločností a odradí firmy od ďalších investícií do energetiky,“ povedal. Podľa výkonného riaditeľa ConocoPhillips Jamesa Mulvu treba zohľadniť aj to, že americké firmy platia na území USA omnoho vyššie dane než podniky v iných sektoroch (úľavy sa týkajú príjmov z ťažby mimo územia USA).
Aj republikáni sú presvedčení, že zrušenie daňových úľav môže viesť k ešte vyšším cenám benzínu pre spotrebiteľov, než majú dnes, navyše môže ohroziť plán znižovania závislosti USA od dovozu ropy zo zahraničia.
Podľa demokratov sú ale daňové úľavy pre firmy, ktoré za 1. štvrťrok spoločne dosiahli zisk asi 36 miliárd USD, neospravedlniteľné. „Tieto peniaze by sa dali využiť podstatne lepšie,“ povedal zástupcom firiem predseda výboru Max Baucus. Dodal, že by sa mohli využiť ako na znižovanie rozpočtového deficitu, tak na investície do alternatívnych energií.
Senátor Ron Wyden navyše prehral pred zástupcami firiem video z vypočutia v roku 2005, na ktorom šéfovia ropných koncernov tvrdia, že štedré daňové úľavy ani nepotrebujú, pretože ceny ropy (vtedy) dosahovali 55 USD za barel (159 litrov). Pred začatím dnešného vypočutia sa pritom pohybovali tesne pod hranicou 100 USD/barel.
„Vtedy ste všetci tvrdili, že ich (úľavy) nepotrebujete. Dnes už naraz áno,“ povedal Wyden. Ako on, tak aj ďalší senátori za Demokratickú stranu sú presvedčení, že vysokoziskové ropné firmy nebudú mať problém pri takých ziskoch, aké zverejnili za 1. štvrťrok, úľavy oželieť.
Či sa demokratom podarí presadiť ich zrušenie, na čo pred časom opätovne vyzval aj prezident Barack Obama, ale nie je isté. Na jednej strane republikáni, ktorí s rušením úľav nesúhlasia, majú väčšinu v Snemovni reprezentantov a dostatok hlasov v Senáte a okrem toho s týmto plánom nesúhlasia ani všetci demokrati. Najmä tí, ktorí zastupujú štáty, ktoré sú kľúčovými v produkcii ropy.
Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.
(1 EUR = 1,4153 USD)
Copyright © TASR 2011