Výmena okien a zasklenie lodžií v panelovom dome
V prípade, že patríte k obyvateľom a majiteľom panelového domu, ktorý zatiaľ neprešiel rekonštrukciou, riešite pravdepodobne možnosti jeho izolácie. Okrem otázky zateplenia panelových domov je však dôležitá aj otázka výmeny okien a zasklenia lodžií.
Rovnako ako pôvodné obvodové konštrukcie, aj pôvodné okná panelových domov prepúšťajú neúnosne veľké množstvo tepla z bytov. Okrem strát, ktoré vznikli prestupom cez zasklenie a rám, uniká teplo tiež štrbinami, ktorými sa vymieňa teplý vzduch v bytoch so spravidla chladnejším vzduchom zvonka. Ak chceme významne znížiť spotrebu tepla na vykurovanie, je treba redukovať množstva tepla, ktoré uniká práve oknami. Panelové domy majú predovšetkým na svojich priečelných fasádach veľké množstvá okien, ktorými uniká porovnateľné množstvo tepla ako cez obvodové konštrukcie. Plocha obvodových konštrukcií je v porovnaní s plochou okien väčšia, ale ich izolačné vlastnosti sú kvalitnejšie a preto je únik tepla porovnateľný. Výmena okien vedie k úspore tepla dvoma spôsobmi – lepšími izolačnými vlastnosťami nového okna a znížením výmeny vzduchu.
Ako vybrať úsporné okno pre panelový dom
Hlavným ukazovateľom, ktorý vypovedá o izolačných vlastnostiach daného okna (aj iných konštrukcií), je súčiniteľ prestupu tepla Uw s jednotkou W/(m2K). Čím nižšia je hodnota tohto súčiniteľa, tým okno prepúšťa menej tepla a má teda lepšie izolačné vlastnosti. Pôvodné okná v panelových domoch boli väčšinou drevené so súčiniteľom priestupu tepla 2,7 W//m2K). Najefektívnejšie sa dá znížiť tepelná strata výmenou pôvodných okien za nové, ktorými preniká 2 až 3 krát menej tepla, majú teda 2-3 krát nižšie UW.
V dnešnej dobe je vhodné požadovať okná s UW hodnotou maximálne 1,1 W/(m2K). Táto hodnota vyjadruje izolačnú vlastnosť celého okna. Je treba dať si dobrý pozor na reklamné triky niektorých dodávateľov okien, ktorí namiesto hodnoty súčiniteľa prestupu tepla pre celé okno UW udávajú hodnotu Ug, čo je hodnota len pre zasklenie. Teplo však uniká aj rámom okna, ktorý má vždy horšie izolačné vlastnosti v porovnaní so zasklením. Vo výsledku je tak súčiniteľ Ug pri zasklení vždy nižší v porovnaní s UW pre celé okno, podľa ktorého je treba sa pri výrobe okien orientovať.
Ďalším ukazovateľom, na ktorý je treba prihliadať pri výbere okien, je celková priepustnosť slnečného žiarenia g, ktorá vyjadruje ako moc okno prepúšťa solárne žiarenie do interiéru. Tento súčiniteľ dosiahne hodnôt od 0 do 1 pričom pri hodnote 1 je všetko teplo zo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na zasklené okná prepúšťané do interiéru. Čím vyššia je hodnota tohto súčiniteľa, tým je možné využiť viac solárnych ziskov v budove, čím klesá ich spotreba tepla na vykurovanie.
Dvojsklo alebo trojsklo?
Hodnota tohto súčiniteľa závisí predovšetkým na počte skiel – okná s dvojsklami majú približne o pätinu vyšší prestup solárneho žiarenia (g=0,75) v porovnaní s trojsklami určenými pre pasívne domy (g=0,6). Čo je teda výhodnejšie? Vymeniť okná v panelovom dome za okná s izolačnými dvojsklami alebo trojsklami?
Izolačné okná s dvojsklami prepúšťajú vďaka menšiemu množstvu skiel v porovnaní s trojsklami do interiéru viac slnečného žiarenia, tepelné zisky sú vyššie, do interiéru preniká viac tepla zvonku. Naproti tomu izolačné okná s trojsklami majú väčšie množstvá skiel, vďaka ktorým má okno menšiu hodnotu súčiniteľa UW a prepúšťajú teda menej tepla von z budovy, Cena okien s trojsklami je vyššia v porovnaní s dvojsklami. Pri voľbe izolačných okien s čírymi trojsklami sa dá dosiahnuť finančenej úspory za 40 rokov od realizovanej výmeny v priemere 96,8 eur/m2 podlahovej plochy bytov, pri voľbe okien s dvojsklami v priemere 93,5 eur/m2 podlahovej plochy bytov v oblastiach s cenou tepla 19,77 eur/GJ. Z pohľadu celkovej mier finančnej úspory je teda takmer rovnako výhodné vymeniť okná v panelovom dome za okná s izolačným dvojsklo a okná s čírym izolačným trojsklom. Pokiaľ sa zameriame aj na iné funkšné a komfortné výhody okien s trojsklom, odporúča sa skôr voľba okien s trojsklami s extra čírym zasklením.
Vymeniť okná aj na schodisku?
Opakom ekonomickej výhodnosti výmeny okien v bytoch je výmena okien na schodisku, kde je vzhľadom k menšiemu rozdielu teplôt medzi nevykurovaným schodiskom a exteriérom tepelná strata okien nižšia než v bytoch. Úspora nákladov na vykurovanie je po výmene okien na schodisku teda nižšia a vzhľadom k pomerne vysokej investícii do nových okien sa celkovo nevyplatí. Pôvodné okná na schodiskách sa odporúčajú meniť za nové len v prípade, keď si to vyžaduje stav pôvodných okien.
Okrem súčiniteľov Uw a g je ďalším dôležitým parametrom pri výbere okna hĺbka zapustenia skla do rámu a materiál distančného rámika medzi sklami. Z hľadiska rizika výskytu kondenzácie vodnej pary pri styku skla a rámu je výhodné zvoliť okno s viac zapusteným sklom do rámu okna. V poslednej dobe je citeľný jednoznačný odklon od hliníkových a nerezových distančných rámikov ku sklom vystuženým plastom (typy Swisspacer, Thermix, Chromatec, TGI a ďalší), ktoré majú lepšie vlastnosti. Novinkou je použitie špeciálnych tesniacich pások medzi stenou a okennou konštrukciou, ktoré sa používajú pri osádzaní nových okien. Pripájacia štrbina po obvode rámu okna je totiž veľmi exponovaným miestom z hľadiska difúzie vodných pár. Panel aj okno sú pre vodné pary veľmi tesnou prekážkou, takže para má tendenciu unikať z interiéru práve okolo okien. Teplota panelu smerom von postupne klesá a pri nízkej vonkajšej teplote v určitom bode dosiahne hodnoty, keď vodná para skodenzuje. Tým dochádza k vlhnutiu konštrukcie. Pre zamedzeniu tohto javu sa medzi stenu a rám vsádzajú na strane interiéru parotesné a na strane exteriéru paropriepustné vzduchotesné pásky. Pomocou tohto systému sa dá predísť vytváranie plesní pozdĺž okenných štrbín.
Počet komôr rámu nie je rozhodujúci
Výrobcovia okien často argumentujú počtom komôr rámu, ktorý vydávajú za hlavné meradlo kvality. Ide však výhradne o reklamný trik. Izolačné vlastnosti rámu totiž závisia predovšetkým na konštrukcii rámu, nie na počte komôr. Kvalitu konštrukcie ale laik nie je schopný posúdiť. Preto je vhodné orientovať sa podľa hodnoty Uw, ktorú nájdeme v protokole o meraní vlastnosti okna uskutočnenú v nezávislej akreditovanej skúšobni.
Nové okná sú omnoho tesnejšie v porovnaní s pôvodnými oknami a po ich aplikácii dochádza pri zavretých oknách k významnému zníženiu výmeny vzduchu v interiéri. Zatiaľ čo starými zavretými oknami prenikalo do miestnosti a z miestnosti približne 20 m3/h vzduchu, po inštalácii nových okien sa výmena vzduchu takmer zastaví. Výhodou týchto tesných okien je, že v miestnosti nevzniká od okien prievan. V prípade, že sa okná pravidelne neotvárajú, zníži sa rovnako tepelná strata vetraním. Zároveň ale príde v bytoch k výraznejšiemu zhoršeniu hygienických podmienok.Pre zaistenie zdravého a príjemného vnútorného prostredia je treba privádzať vzduch s objemom 25 m3 za hodinu pre každú osobu prítomnú v miestnosti. Tesnými zavretými oknami nie je možné túto výmenu vzduchu v bytoch zaistiť a to ani oknami s tzv. mikroventiláciou. Optimálnu výmenu vzduchu je nutné zaistiť inak, a to buď pravidelným otváraním okien alebo mechanickým systémom vetrania.
Zdroj: nazeleno.cz
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci